Sigara yasak dinlemedi

2012’de tüketim yüzde 8.8 artınca yeni tedbirler gündeme geldi.

Sigara yasak dinlemedi

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre sigara kullanımına getirilen yasaklarla birlikte 2009-2011 yılları arasında düşen üretim ve iç piyasa satışları 2012 yılında yeniden artışa geçince, hükümet yeni tedbir arayışlarını 2014 programına koydu. Geçtiğimiz yıl tüm yasaklara rağmen üretim yüzde 20, satış ise yüzde 8.8 arttı.

SİGARA kullanılan alanlarla ilgili yeni önlemler kapıdayken, tüm sınırlayıcı tedbirlere karşın 2012 yılında sigara pazarının büyüdüğü ortaya çıktı. Ekonomi bürokrasisinin tesbitlerine göre, alınan tüm tedbirlere karşın 2009-2011 arasında sigara pazarında görülen düşüş eğilimi, 2012’de yerini tekrar artışa bıraktı. Bürokratlar, “2012 yılında sigara üretimi bir önceki yıla göre yüzde 20, satışı ise yüzde 8.8 arttı” uyarısını 2014 yılı programına koydu. Bu uyarılar, sigarayla ilgili yeni tedbir arayışlarının da ana nedeni olarak görülüyor.

Sigarayla ilgili yeni kısıtlamalara gidilmesi yönünde alınan kararların nedeni “2014 yılı programından” çıktı. Önlem arayışının altında, sigara ile ilgili tüketim trendinin tekrar yükselişe geçmesi yer alıyor. Programda bununla net ifadeler yer aldı. Buna göre, 2012 yılında sigara sanayiinde toplam 134.5 milyar adet sigara üretildi. 2012 yılında sigara üretimi ve iç piyasaya satış miktarlarında, 2011 yılına oranla sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 8.8 oranında artış gözlendi. Bu durumdan duyulan endişe ise “Söz konusu artış, 2009-2011 yılları arasında üretim ve iç piyasaya gerçekleştirilen satış rakamlarındaki düşüş eğiliminin, tütün kullanımına yönelik kısıtlama ve önlemlere rağmen, 2012 yılında yön değiştirerek artışa geçtiğini göstermektedir” ifadesiyle dile getirildi.

AÇIK HAVADA KISITLAMA

Ekonomi bürokrasisinin dile getirdiği endişelerin hemen ardından ise, sigarayla ilgili yeni kısıtlamalar gündeme geldi. Basına yansıyan çalışmalara göre, yaşama geçirilecek düzenlemelerle lokanta, kahvehane gibi mekanların açık alanlarında tütün ve tütün ürünü kullanmayanlar için özel alanlar oluşturulacak. Alışveriş merkezi, sinema ve tiyatro gibi yerlerin girişlerinde tütün kullanımının engellenmesine yönelik olarak pasif etkilenim mesafesi tespit edilecek.
AVM’lerin kapısının önünde sigara içimi engellenmiş olacak. Çocuk parkı gibi açık alanlar ile ibadethanelerin, hastanelerin açık alanlarında tütün kullanımı yasaklanacak. Tütün ve tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmi belgeleri istemeleri sağlanacak. Alkollü içeceklerde olduğu gibi eğitim kurumlarına 100 metre mesafeye kadar sigara satışı yasaklanacak.
Sigara üretimi
2011: 112.1 milyar adet
2012: 134.5 milyar adet

Sigara satışı
2011: 4.560 milyon paket
2012: 4.961 milyon paket

KAPSAMI GENİŞLEDİ

2014 yılında sigarayla ilgili yapılacak çalışmalar, birinci basamak sağlık kurumlarını da kapsayacak. Buna göre, gelecek yıl itibariyle sigara bağımlılığının tedavisi için kısa klinik müdahalenin birinci basamak sağlık kuruluşlarında verilmesi de sağlanacak. Bu da, kurum tabiplikleri, sağlık ocağı, verem savaş dispanseri, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezi, sağlık merkezi, dispanserler, aile hekimlerini ve poliklinikleri kapsıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir