Show’dan gelen para Akşam’a gitti

El koyduğu Çukurova medya şirketlerine her ay 5 milyon lira veren TMSF, Show’un satışından elde ettiği parayı harcıyor.

Show’dan gelen para Akşam’a gitti

Taraf'ın haberine göre, TMSF’nin, İnterbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle yaklaşık altı ay önce el koyduğu Çukurova Grubu’na ait medya şirketleri, fon da sıkıntıya yol açtı. Her ay ortalama olarak 4-5 milyon liralık kaynak desteği sağlamak zorunda kalan TMSF, bu süreçte grubun finansmanı için Show TV’nin satışından elde edilen gelirleri kullanmak zorunda kaldı. Bu da, fon içinde, “Show’dan gelen para Akşam’a gitti” yorumlarını yapılmasına yol açtı. Bu nedenle, Akşam ve SkyTürk360’ın bir an önce satılması için kulis faaliyeti yürütülüyor.

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI

Taraf’ın TMSF kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Fon içinde şimdi de, “Akşam ve SkyTürk 360”ı nasıl finanse edeceğiz tartışması başladı. TMSF, el koyma işleminin ardından, öncelikle personel maaşları olmak üzere, medya şirketlerinin acil borçlarını ödedi. Ancak bu operasyonda gazete ve televizyonun tek başını ayakta kalmasını yeterli olmadı. Akşam ve SkyTürk360’ın patronu olan TMSF, her ay medya şirketlerine kaynak transferi yapmak zorunda kaldı. TMSF kaynakları, Show TV dışındaki Çukurova Grubu’na ait medya şirketlerinin ayda ortalama olarak 4-5 milyon liralık bir finans açığının bulunduğu ve bu açığın da TMSF kaynaklarından kapatıldığını bildirdiler. TMSF kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Show Tv dışındaki medya şirketlerinin halen 64 milyon dolarlık borcu bulunuyor. Ayrıca, medya şirketlerinde 530 personel görev yapıyor.

ZARAR GİTTİKÇE ARTIYOR

Bu nedenle Akşam ve SkyTürk360 grubunun satışının gecikmesi TMSF’ye sıkıntıya soktu. Her ay TMSF’nin zararı katlanarak artıyor. Bunun için, medya şirketlerin acil olarak satılması kararlaştırıldı. Ancak, talipliler ise gruptaki incelemelerin ardından vazgeçiyor. Bir süre önce Cengiz-Limak-Kolin Grubu, Akşam Grubu’nu 60 milyon dolar bedelle satın almak istemişti. Ancak, grup uzmanların şirketlerde yaptığı incelemelerin ardından satın alma işleminden vazgeçti. Ardından, TMSF’nin medya şirketlerine, Star Medya Grubu’nun eski sahibi Ethem Sancak talip oldu. Sancak ile görüşmelerin de halen sürdüğü öğrenildi. TMSF içinde, Sancak’ın da satın alma işleminden vazgeçmesinden endişe ediliyor.

TALİP BULUNMAZSA KAPATILACAK

Son yıllarda batık bankalardan yaptığı tahsilât tutarı önemli ölçüde düşen TMSF, Hazine’ye aktarması gereken kaynakları Akşam ve SkyTürk Grubu’na aktarmak zorunda kaldı. Örneğin yılın ilk üç aylık döneminde 80 milyon dolar, ikinci üç aylık döneminde ise 375 milyon dolar tahsilât gerçekleştirildi. Söz konusu tahsilâtın 97 milyon dolarlık kısmı ise Show TV’nin satışından sağlandı. TMSF, bu nedenle Show’dan sağladığı geliri Akşam ve SkyTürk için kullanmak zorunda kaldı. TMSF, Akşam ve SkyTürk’ün satılmaması halinde izlenecek yöntem konusunda formül arıyor. Bu çerçevede, gazetelerin tek tek satılması, personel sayısının azaltılması gibi alternatifler üzerinde duruluyor. Son çare olarak ise, medya şirketlerinin kapatılması öngörülüyor. Ancak, bu aşamaya gelmeden bir formül bulunacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir