Show TV'de yeni kriz

TMSF’nin el koyup 402 milyon dolara Ciner’e sattığı Show TV’de işler karıştı. Erol Aksoy, “Karamehmet ile anlaşmam var. 150 milyonun üstü benim” diye mahkemeye gidiyor.

Show TV'de yeni kriz

Taraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre, TMSF tarafından el konulan ve bir hafta sonra da Ciner Grubu’na 402 milyon dolar bedelle satılan Çukurova Grubu’nun Show TV’sinde işler karıştı. Kanalın kurucusu olan ve aynı zamanda kanalın yüzde 17’lik hissesinin sahibi Erol Aksoy, Karamehmet ile aralarında bir protokolün olduğunu belirterek, protokole göre, 150 milyon doların üstündeki bedelin kendisine ait olduğunu bildirdi. Aksoy, konuyla ilgili olarak TMSF’ye ve mahkemeye başvurmayı planlıyor.

DÜĞÜM ÜSTÜNE DÜĞÜM

İnterbank’tan kaynaklanan 400 milyon dolarlık borç nedeniyle aralarında Show TV’nin de bulunduğu 12 şirkete TMSF tarafından el konulan Çukurova Grubu’nda sular durulmuyor. TMSF’nin el koyduğu Show TV, el konulmasından bir hafta sonra ihalesiz olarak Ciner Grubu’na 402 milyon dolara satılmıştı. Satış işlemiyle ilgili tartışmalar sürerken, Show TV satışında şimdi de “Aksoy” bombası ortaya çıktı.

''YÜZDE 17'LİK HİSSE BENİM''

Show TV’nin aynı zamanda kurucusu olan ve İktisat Bankası’nın eski patronu Erol Aksoy, konuyla ilgili Taraf’a yaptığı açıklamada, Ciner’e satılan Show TV’nin yüzde 17’lik hissenin kendisine ait olduğunu bildirdi. Aksoy, TMSF’nin de geçmiş yıllarda hissenin kendisine ait olduğunu tescil ederek, İktisat Bankası’ndan kaynaklanan borç nedeniyle hisse üzerinde haciz işlemi başlattığını kaydetti.

''ARAMIZDA PROTOKOL VAR''

Aksoy, dolayısıyla satış bedelinden elde edilen gelirin yüzde 17’lik kısmının İktisat Bankası’ndan kaynaklanan borçlara sayılması gerektiğini vurguladı. Aksoy, Çukurova Grubu ile geçmişte Show TV’nin satışı konusunda ilginç bir protokol olduğunu da kaydetti. Aksoy, Çukurova’nın patronu Mehmet Emin Karamehmet ile yapılan protokolde, kanalın 150 milyon doların üzerinde satılması halinde, 150 milyon doların üstünde kalan kısmın kendisine verileceğini ifade etti. Buna göre, protokol hükümleri uygulanırsa, 402 milyon doların 252 milyon doları Aksoy’a ait olacak ve söz konusu tutar da İktisat Bankası’ndan kaynaklanan borçlar için kullanılacak. Aksoy, satış işleminin ardından konuyla ilgili olarak TMSF’ye başvurmayı planlıyor. Ayrıca Aksoy, konuyu mahkemelere de taşıyacak. TMSF, İktisat Bankası’ndan kaynaklanan borçlar nedeniyle Aksoy’un Cine 5 başta olmak üzere medya grup şirketlerine el koymuştu.

REKABET, SHOW TV'NİN CİNER'E DEVRİNİ ONAYLADI

REKABET Kurulu, Ciner Görsel Televizyon Prodüksiyon AŞ tarafından Aks Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik AŞ ve Show bağlantılı varlıklara ait hisselerin tamamının devralınması işlemine izin verdi. Rekabet Kurulu’nun söz konusu kararı, kurumun internet sitesinde yayımlandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 16 Mayıs 2013 tarihinde aldığı kararla, Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsili amacıyla Gruba ait Show TV’nin de içinde yer aldığı AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik AŞ’nin yönetimini devralmıştı. Daha sonra, Çukurova Grubu’nun, Show TV hisselerinin TMSF gözetiminde, Ciner Grubu’na satışı konusunda ön protokol imzaladığı açıklandı. Ciner Görsel Televizyon Prodüksiyon AŞ’nin Aks Televizyon Reklam ve Film AŞ’nin ve Show bağlantılı varlıklara ait hisselerin tamamının devralınması işlemi için yaptığı başvuruyu değerlendiren Rekabet Kurulu, söz konusu devir işlemine izin verdi.

KARAMEHMET'E PARA KALMAYACAK

ÖTE yandan, Çukurova Grubu ile Ciner Grubu arasındaki Show TV’nin satışıyla ilgili ayrıntılar netleşti. Buna göre, kanalın 305 milyon dolarlık borcu, 402 milyon dolarlık bedelden düşecek. Böylece, geriye sadece 97 milyon dolar kalıyor. Geri kalan 97 milyon dolar da borçlara sayılacak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir