SGK'dan öğretim üyesi doktorlara müjdeli haber

Üniversite hastaneleri, öğretim üyelerinin sundukları sağlık hizmetlerini SGK'ya fatura edebilecekler.

SGK'dan öğretim üyesi doktorlara müjdeli haber

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yayımladığı duyuru ile 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle öğretim üyelerinin üniversitede sundukları sağlık hizmetlerini SGK'ya fatura edebileceklerini belirtti.

650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yeniden getirilen ve kamuoyunda “Tam Gün” olarak adlandırılan hukuki düzenleme 2012 Temmuz ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesi hükmünde; gerekçeli kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından altı ay sonra yürürlüğe gireceğini belirtmiş, Anayasa Mahkemesi'nin "Tam Gün"e ilişkin gerekçeli iptal kararı 1 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Kararda; kamuda çalışan hekim ve diş hekimlerinin ikinci bir işte çalışamamaları yönünde getirilen yasağın, hükümete kanun hükmünde kararname yetkisi veren 6223 sayılı Yetki yasasının kapsamı dışında, sınırlar aşılarak getirilmiş olan bir düzenleme olduğu ve bu nedenle de iptali gerektiği belirtilmişti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nın bugün yayımladığı duyuruda Anayasa Mahkemesinin iptal kararına değinilerek şu açıklama yapıldı;

"Anayasa Mahkemesinin, 01/01/2013 tarihli ve 28515 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 18/07/2013 tarihli, E.2011/113, K.2012 /108 sayılı '650 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ilgili hükümlerinin iptaline ilişkin kararının Resmi Gazetede yayımlanışından başlayarak altı ay sonra yürürlüğe girmesi uygun görüldüğünden, kararda mevzubahis öğretim üyeleri 01/07/2013 tarihinden itibaren üniversitede sundukları sağlık hizmetlerini Kurumumuza fatura edebileceklerdir."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir