SGK yanlışlıkla binlerce emeklinin maaşını kesti

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 13 bin 551 emeklinin maaşından önce kesinti yaptı, sonra sessizce iade etti.

SGK yanlışlıkla binlerce emeklinin maaşını kesti

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre kurum, emekli olup da halen ücretli çalışan veya esnaflık yaptığı halde ‘sosyal güvenlik destek primi’ ödemediği için borçlu olan emekliler ile kira geliri elde eden emeklileri karıştırdı. Kira geliri elde eden emeklilerden de yanlışlıkla sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapıldı.

CHP Milletvekili Özgür Özel, kira geliri olduğu için çalışıyor sanılarak kaç emeklinin maaşından kesinti yapıldığını sordu. SGK’den verilen yanıtta, Şubat 2013 tarihi itibariyle sosyal güvenlik destek primi borcunu ödemeyen kişi sayısının 351 bin 617 olduğu belirtilerek, bu borcu ödemek için başvuranların maaşlarına haciz konulmadığına dikkat çekildi.

Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın mükellefiyet türü belirtmeden SGK’ye bildirimde bulunması nedeniyle 13 bin 551 bin SSK emeklisinin maaşından, kira geliri elde etmelerinden dolayı sosyal güvenlik destek prim borcu kesildiği itiraf edildi. “Kira geliri elde ettiği için emekli aylıklarından sehven kesinti yapılması nedeniyle hatalı olan kayıtlar, program aracılığıyla otomatik sonlandırılarak yersiz yapılan bu kesintiler,vatandaşlardan her hangi bir belge aranmaksızın aylık aldıkları bankalardaki hesaplarına aktarılmıştır” denildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *