Sermaye şirketleri muaf tutuldu

Şirketler topluluğuna dahil olup da doğrudan bağımsız denetim kapsamında olmayan sermaye şirketleri, internet sitesi açmakla yükümlü olamayacak.

Sermaye şirketleri muaf tutuldu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sermaye şirketleri tarafından açılacak internet sitelerine ilişkin belirlediği esaslarda değişikliğe gitti. Şirketler topluluğuna dahil olup da doğrudan bağımsız denetim kapsamında olmayan sermaye şirketleri, internet sitesi açmakla yükümlü olamayacak.

Sermaye Şirketlerinin Açacakları İnternet Sitelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, şirketler topluluğuna dahil olup da doğrudan bağımsız denetim kapsamında olmayan sermaye şirketleri, internet sitesi açmakla yükümlü olamayacak.

Şirketler topluluğuna dahil olan şirketlerin internet sitesine ilişkin yükümlülükleri, Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı (MTHS) yetkisine sahip olmasa bile topluluk içinde yer alan şirketlerden biri tarafından da yerine getirilebilecek. Bu durumda hizmet alan topluluk şirketi kendi internet sitesini açmış sayılacak. Şirketler topluluğunda internet sitesi yükümlülüğüyle ilgili destek hizmeti sağlayan şirketin, topluluktan ayrılması durumunda bu hizmetin sürdürebilmesi için ayrılacağı tarihte MTHS yetkisine sahip olması zorunlu olacak.

MTHS’lerden destek hizmeti alan şirketler, internet sitesinde bulunması öngörülen içeriği Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bir format belirlenmiş ise o formatta, belirlenmemişse elektronik ortamda MTHS’ye bildirecek.
Şirketler ve MTHS’ler, işleyiş ve güvenlik kriterlerine ilişkin olarak Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Kamu Sertifikasyon Merkezinin internet sitesinde (http://www.kamusm.gov.tr) yayımlanan İnternet Sitesi Yükümlülüğüne Tabi Şirketlerin veya MTHS’lerin Alacakları Teknik Raporda Yer Alması Gereken Teknik Kriterler Rehberindeki şartları sağlayacak.
İnternet sitesi yükümlülüğünü kendisi yerine getiren şirketlerde, ilgili maddede öngörülen yükümlülüklerini, internet sitelerini açtıkları veya var olan internet sitelerini bu amaca tahsis ettlikeri tarihten itibaren en geç bir yıl içinde yerine getirecek. Şirketlerin haklı gerekçelerin olmaı halinde talepleri üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca ek süre verilebilecek.
Şirketler ve MTHS’ler internet sitelerinin özgülenmiş kısımlarının uygunluğunu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna tespit ettirebilecek.
MTHS hizmeti vermek amacıyla değişiklikten önce teknik rapor almak için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna başvuranların talepleri, bugüne kadar uygulanan eski hükümlere göre sonuçlandırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir