"Sermaye malı üretimi olumsuz görüntüyü kırdı"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan Haziran ayı sanayi üretiminin beklentilerin üzerinde çıkmasını sermaye malı imalatındaki büyük artışın sağladığını belirtti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan Haziran 2013'te yüzde 4,2 artan sanayi üretimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçıvan ortaya çıkan rakamların son derece önemli bir moral kaynağı olduğunu söyledi.

Sanayi artışındaki yükselişi tetikleyen en önemli faktörlerden birinin sermaye malı imalatındaki yüzde 13.8'lik artış olduğunu vurgulayan Bahçıvan "Bu veri, sanayideki yatırım harcamalarında ilk yarıda görülen olumsuz gelişmenin kırıldığını göstermesi açısından çok önemli." diye konuştu.

YÜZDE 4'LÜK HEDEF TUTABİLİR

Yılın ikinci yarısında iç talepte canlanma artarsa büyüme programındaki yüzde 4'lük hedefin tutturulabileceğini belirten Erdal Bahçıvan "Sanayi Üretim Endeksi’ndeki pozitif yükselişi, sanayicinin üçüncü çeyreğe ciddi bir hazırlığı olarak değerlendirmek doğru olacak" dedi.

İmalat sanayiinde de Haziran 2013 artışı yüzde 5,4 oldu. Bu rakamlar Mayıs ayında yüzde 1 ve imalat sanayiindeki yüzde 1,4’lük artışların ardından beklentilerin üstünde gerçekleşmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir