Sanayicilerden bankalara tepki

OSİAD Başkanı Keskin, "Kredilerdeki yüksek faiz oranları reel sektörün canını acıtıyor'' açıklamasında bulundu

Sanayicilerden bankalara tepki

Bankaların yılın ilk 4 ayında karlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artırmasına karşın, sanayi üretim endeksinin dalgalı seyretmesi reel sektörün tepkisini çekiyor.

 

Bankaların karları 2013'ün ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,2 artarak 9 milyar 79 milyon liraya ulaştı. Geçen yılın aynı ayına göre ocakta yüzde 1,9, şubatta 4,4 ve martta 1,4, nisanda 3,4 artan sanayi üretim endeksi ise dalgalı bir seyir izledi.

 

Bankaların karlarının yatırıma yönlendirilmediğini ileri süren ve bu duruma tepki gösteren OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Başkanı Adnan Keskin, geçen yılın Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinin ilk 20'sinde 11 bankanın yer aldığını belirtti. Keskin, ''Bankaların faiz dışı gelirleri, personel giderlerinin 2 katı kadardır. Bu sınır tanımaz kar iştahının kurbanı reel sektördür'' dedi.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), mevduat faizlerinde olduğu gibi sanayinin gelişmesi ve üreticinin uluslararası alanda rekabet gücünün artması adına bankaların kredi faizlerine de üst sınır getirmesi gerektiğini savunan Keskin, "kredilerdeki yüksek maliyet ve masrafların reel sektörün canını acıttığını" söyledi.

 

''Üç yılda 60 milyar liralık bir karlılık Türkiye'nin ve reel sektörün içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında hiçbir mantıkla açıklanamaz'' diyen Keskin, bankaların hiçbir dönemde bu kadar büyük kar elde etmediklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.