Sanayi üretimi Kasım'da artışa geçti

Arındırılmamış verilerle sanayi üretimi Kasım'da yıllık yüzde 4.6 oldu

sanayi uretimi kasim'da artisa gectiTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %2,9 arttı.
   
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde  2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %1,7 ve imalat sanayi sektörü endeksi %3,6 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,4 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde  2013 yılı Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %8,9 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi %5,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %4,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış ara malı imalatında gerçekleşti
   
Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %4,5 ile ara malı imalatında gerçekleşti.
   
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti
   
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %18,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %15,2 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, %10,2 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı takip etti. 
   
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti
   
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %2,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, %0,8 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı, %0,2 ile ana metal sanayi takip etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir