Samanlı Tüneli'nin yüzde 50'si tamamlandı

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi kapsamında yapımı devam eden Yalova-Bursa sınırındaki Orhangazi Samanlı Tüneli'nin yüzde 50'si tamamlandı...

Samanlı Tüneli'nin yüzde 50'si tamamlandıKarayolları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bursa Bölge Müdürü İsmail Kartal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'nın en büyük, dünyada devam eden ikinci en büyük altyapı yatırımı olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi kapsamında 3 tünel yapılacağını söyledi.

Bursa ve Yalova arasındaki Orhangazi Samanlı, Bursa'daki Selçuk Gazi ve İzmir sınırlarındaki Belkahve tünellerinin yapımına da devam edildiğini belirten Kartal, Bolu Tüneli'nden büyük olan Orhangazi Samanlı Tüneli'nin 2015 yılında hizmete açılacağını vurguladı.

Orhangazi Tüneli'ne kadar inşa edilen 5 viyadüğün bitme aşamasına geldiğini belirten Kartal, şunları söyledi:

"Orhangazi Samanlı Tünelimizin 4 Temmuz itibariyla yüzde 50'si bitmiş olacak. 3 gidiş-3 geliş olmak üzere 6 şeritli olacak. Bu kapsamda otoyol güzergahındaki Türkiye'nin en büyük tüneli olarak projede yerini alıyor. Tünelimizdeki çift tüpün toplam boyu 7 bin 20 metredir. İnşaatta bugün itibarıyla 3 bin 192 metreye ulaşılmıştır. Günde ortalama 10-12 metre gibi bir imalat yapılıyor.

2014 yılının mart ayında iki tüpü inşallah birleştireceğiz. Tünelin yüzde 50'si Yalova, yüzde 50'si de Bursa'da yer alıyor. Biz projenin biteceği tarihi konuşuyoruz. Bütün engelleri aştık. Hangi imalatı, hangi kısmı ne zaman bitereceğiz, her şey belli."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *