Sağlıksız ve güvensiz ürünler için vatandaş ne yapmalı?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2016 Ocak / Temmuz döneminde denetlenen ürünlere dair açıklama yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tekstil, ayakkabı, oyuncak ve takılarda insan sağlığını tehdit eden 'güvensiz' ürünlere yönelik denetimlere ağırlık verdiklerini belirtti.

sagliksiz-guvensiz

Tüfenkci, bu ürünlerdeki kimyasallara yönelik denetimlerin, kapsamı genişletilerek devam ettiğini belirtti.

DENETİM SONUÇLARI

Bakan Tüfenkci, denetimlerin sonuçlarına ilişkin, "2016 Ocak-Temmuz döneminde toplam 123 bin 330 tekstil ürünü denetlendi.

Bu ürünlerden bin 489'unda güvensizlik tespit edildi. Yine aynı dönemde ayakkabı grubunda ise toplam 50 bin 872 ürün denetlendi. Bu ürünlerden 199'unda güvensizlik tespit edildi ve idari yaptırımlar uygulanmaya başlandı." dedi.

İmitasyon takı ürünlerinde nikel ve kadmiyum kullanımının kısıtlandığını anımsatan Tüfenkci, "Bu ürünler özelliği gereği günlük hayatta sıklıkla kullanılan, fiyat olarak tüketicilerimizin kolaylıkla erişebileceği ve güvenliğin sorgulamadığı ürünlerdir. Söz konusu ürün grubunda, ocak ve temmuz ayları arasında toplam 36 bin 880 ürün denetlendi. Bu ürünlerin 78'inde güvensizlik tespit edildi." ifadesini kullandı.

Mideniz bulanacak! Vatandaşa yedirilen 57 et, süt, gıda ve takviye ürünler

İHBAR HATTI

Bakan Tüfenkci, satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicilerin "Alo 175 Tüketici Hattı" veya "www.tuketici.gov.tr" adresine bildirimde bulunabileceğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir