Sağlık Bakanı'ndan güzel haber!

O liselerden mezun olanlar memur olabilecek

saglik bakani'ndan guzel haber!TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tam gün ile ilgili düzenlemenin yetişmemesi halinde Kurban Bayramı Sonrasında Genel Kurul'da ele alınacağını belirtti. Müezzinoğlu, tam günle ilgili yasa tasarısında sağlık meslek liseleri yle ilgili değişiklik yapmayı planladıklarını söyledi.

Düzenlemeye yapılacak ilavelerle ilgili bazı görüşleri olduğunu, bunları yarın değerlendireceklerini anlatan Müezzinoğlu, "İlave birkaç önerimiz olacak. Önergelerle yapılacak" dedi.

Yapılacak ilaveler konusunda hemşirelikle ilgili bir düzenleme düşündüklerini kaydeden Müezzinoğlu, şöyle konuştu: "Sağlık meslek liseleriyle ilgili bir düzenleme planlıyoruz, yarın son şeklini verdikten sonra da torba tasarı içine konabilirse ek madde olarak koyacağız, olmazsa ayrı bir tasarı hazırlayacağız. İki yıl önce 5 yıl uzatılmış. İki yıl önce 5 yıl uzatılırken ki veriler, bize yeni bir 5 yıl uzatma projeksiyonunu vermiş. Çünkü o zaman özel sağlık meslek liselerine başvurular bin 800'lerde.

Bu yıl 33 bin-36 bin. Bu seneye 50 bin olacak demektir. MEB'in kamu meslek liselerinde de başvuru anormal artmış. Bu yıl için 70 bin kayıt var. Bu kayıt 2-3 yıl önce 22 bindi. Bizim önümüzdeki yıldan itibaren bir yeni düzenleme, yeni projeksiyonu getirmemiz lazım. O nedenle gerek özel sağlık meslek liselerinden gerekse MEB'e bağlı kamu meslek liselerinden mezun olacak arkadaşlarımıza hemşire, ebe diploması değil yardımcı hemşire, yardımcı ebe veya yardımcı sağlık teknisyeni şeklindeki bir düzenlemenin altyapısını hazırladık. Eğer öğrenci üzerine 4 yıl lisans yapıyorsa hemşire, ebe, sağlık teknisyeni olacak. Yoksa 4 yıl okuyanların yardımcısı olacak. Bunların yapacakları görevleri de tarif edeceğiz. Bunu yönetmeliklerle düzenleyeceğiz.''

Sağlık Bakanı'ndan güzel haber!” üzerine bir düşünce

  1. Resmi YokMEHMET ŞİRİN ÇELEBİ

    bende bir ortaokul mezunu engeliyim 3 eve bakiyorum şırnak cizrede ikamet etmekteyim babam felçtir ben ise epilepsi hastasiyim 13 senedir evliyim ve hastaliğimdan dolayida kimse bana işvermiyor ve siz değerli syn.bakanimizin o temiz ve güzel kalbine siğinip allahin huzurunda sizlerden aileme bakabilmem için bir iş talebinde bulunuyorum temizlik olsun ne iş olursa olsun yaparim sorun değil yeterki bizlerede bir iş verin efendim cep 05446163539

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir