Rus iş kadınları, Türkiye'ye çıkartma yaptı

TUSKON’un düzenlediği 3’üncü Türkiye – Rusya İş Kadınları Zirvesi
İstanbul’da yapıldı. Türk ve Rus iş kadınları, karşılıklı ticaret için
ikili görüşmeler gerçekleştirdiler.

rus is kadinlarindan turkiye cikartmasi Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türk şirketlerinin yurtdışına açılımını sağlamaya yönelik faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda, TUSKON’un düzenlediği ‘3’üncü Türkiye-Rusya İş Kadınları Zirvesi’ İstanbul’da yapıldı. Zirveye, Rusya’dan 30, Türkiye’ den de 150 iş kadını işbirliği için bir araya geldi.

TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi İnci Konuk, Rusya’nın Türk iş dünyası için kritik öneme sahip olduğunu söyledi. Konak sözlerini şöyle sürdürdü: “TUSKON, 150 milyon nüfusu, 1.9 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 844 milyar dolarlık dış ticareti, 208 milyar dolar dış ticaret fazlası olan çok zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın en önemli ve en büyük ülkelerinden biri olan ve Türkiye’nin en önemli stratejik ortağı olan Rusya Federasyonu’nu çok önemsemektedir. Bölgenin ucuz iş gücü, alt yapı ve emlak imkânlarını göz önünde bulundurursak, bunun Türk iş dünyası için çok önemli fırsatlar oluşturacağını söyleyebiliriz. Ekselanslan Başkan Putin'in akıllı, yapıcı ve yatırımcı dostu politikalarıyla Rusya Federasyonu yabancı yatırımcılar için cazip ve güvenli bir yatırım ülkesi haline geldi. Yabancı yatırımcılar özellikle Türk şirketler için oluşturulan güven ortamı önümüzdeki zaman içerisinde Rusya’daki Türk yatırımların artmasını sağlayacaktır.”  TUSKON’un çeşitli ülkelerle kurduğu ticaret köprülerinin önemine vurgu yapan İnci Konuk,

“Bu tür ticaret köprüleri sadece ticari bağlarımızı güçlendirmiyor, Bunun yanında birbirimizi tanıyıp gönül bağlarının oluşmasına da vesile oluyor. Bu programların birbirimizi tanıma dostluk kurma güven oluşturma ve sonrasında birlikte hem ticaret hem yatırımlar yapma fırsatı verdiğine Rusya’nın büyük ve Türkiye için önemli bir pazar olduğuna şahit oldum. Özellikle Türk iş kadınlarına Rusya pazarını hem ticarette hem de yatırım ortaklıkları kurarak değerlendirmelerini tavsiye ediyorum”

şeklinde konuştu.

Rusya Federasyonu’nun en etkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve ülke genelinde 900 üst düzey iş kadını üyesi bulunan Rusya Federasyonu İşkadınları Birliği üyeleriyle birlikte zirveye katıldı. Birliğin Başkan Yardımcısı Bella Gaynanova, yaptığı konuşmada kadınların ticari hayattaki önemine vurgu yaptı. Gaynanova şöyle devam etti: “Kadının yeri iş dünyasında çok farklı. Kadınlar artık devlet yönetiminde yer alıyor.

Biz de Türkiye’deki kadın girişimcilerle tanışmak istiyoruz. Sadece ticari alanda değil, kültürel alanla iş birliğimizi artırmak istiyoruz. Soma’da ölen insanların eşlerine başsağlığı diliyoruz. Burada iş alanında karşılıklı iş yapabilmemiz için bu tür kongreleri daha sık yapmalıyız. İyi neticeler alabileceğimizi düşünüyoruz. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi gün geçtikçe artıyor. TUSKON’a bu çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Sizin vasıtanızla bugüne kadar 150 karşılıklı sözleşme imzaladık. Bu sayının gelecek yıllarda artacağından hiç şüphem yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 74 = 83