Rizeli iki eltinin inadı

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde 50 yıldır aynı evi paylaşan iki elti, hiçbir şeyi ortak kullanmıyor. Bir odada iki soba kuran eltiler, yemeklerini de ayrı pişiriyor.

Rizeli iki eltinin inadı

Ülkü köyünde yaşayan Fatma Barın (73) ve Semihe Barın (71), hiçbir şeyi ortak kullanmıyor. Eşleri 20 yıl önce vefat eden ve çocukları da yanlarından ayrılan iki eltinin inadı, aynı odada iki soba kurulmasına ve iki mutfak düzeni oluşmasına yol açmış. Isınmak için her biri kendi sobasını yakıyor, yemeklerini de ayrı pişirip ayrı sofralarda yiyor.

Fatma Barın, 50 yıldır bu şekilde yaşadıklarını belirterek, "Odada herkes kendi sobasını yakar ama sıcak olduğu zaman sırayla yakıyoruz. Birbirimizi bu şekilde idare ediyoruz. Yemeğimiz, sobamız her şeyimiz ayrıdır. Nedenini sormayın, uzun hikaye." dedi. Semiha Barın da bu duruma artık alıştıklarını söyleyerek, "Birbirimizle konuştuğumuz zaman aramızda sorun olmuyor. Her şeyi sırayla kullanıyoruz. Zaman zaman tartışıp küstüğümüz de oluyor. Yemeklerimizi ayrı ayrı yapıyoruz." diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *