Risk Merkezi faaliyete başladı

Risk Merkezi, Türkiye Bankalar Birliği bünyesinde 28 Haziran 2013 tarihi itibarıyla faaliyetine başladı.

Risk Merkezi faaliyete başladı

Risk Merkezi, üyelerinin müşterilerine ait risk bilgilerini toplayacak ve üyeleriyle paylaşacak. Ayrıca müşterilerin talebi halinde kendilerine ait risk bilgilerini Rapor halinde sunacak. 
   
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bünyesinde bulunan Risk Merkezi faaliyetleri, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na istinaden 28 Haziran 2013 tarihinden itibaren Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yürütülmeye başlandı.
   
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, banka ve finansal kuruluşların müşterilerine ait  kredi limit, kredi risk ve tasfiye olunacak alacaklar, protestolu senet, karşılıksız çek, ibrazında ödenen çek ve negatif nitelikli bireysel kredi bilgilerini toplayarak banka ve finansal kuruluşlarla paylaşıyor. 
   
Gerçek ve tüzel kişiler ise başvuru yapmaları halinde, risk bilgilerini Risk Merkezi Raporu olarak temin edebiliyor. Risk Merkezi Raporu, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi adresine ve banka şube adreslerine şahsen, posta yoluyla ya da e-posta yoluyla başvuru yaparak teslim alınabiliyor.
   
Risk Merkezi Raporu başvurusu ve teslimine aracılık eden bankalar ile başvuru, teslim, rapor ücreti gibi detaylı bilgilere, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin www.riskmerkezi.org internet adresinde yer veriliyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir