Ricciardone: Suriye diplomatik sona doğru

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Marie Ricciardone Gaziantep Valisi Erdal Ata'yı makamında ziyaret etti. Ricciardone, daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Ricciardone: Suriye diplomatik sona doğruGaziantep Valisi Erdal Ata tarafından karşılanan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Marie Ricciardone makama geçerek, bir süre Vali Ata ile sohbet etti. Vali Ata ile mülteciler hakkında görüşen ABD Büyükelçisi ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Suriye gündemine değinen ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ricciardone, "Bildiğiniz gibi Ankara ve Washington düzeyinde çok yakın bir işbirliğimiz var. Suriye hakkında tüm bölgelerin sorunları hakkında çok yakın ve verimli bir işbirliğimiz var. İnşallah en kısa zaman içerisinde diplomatik bir sona doğru gidebiliriz. Sadece Türkiye ve ABD değil, diğer müttefik ve dost ülkeler var. Sizinde dediğiniz gibi ABD'den gelen, AB'den gelen birçok heyet vardır bu günlerde. Oda büyük bir zahmet olabilir. Gaziantep'in misafirperverliği çok meşhurdur. Buna rağmen çok ağır bir yük olduğunu biliyorum. Bu konuda yardımınız ve desteğiniz için teşekkür ediyoruz. Tabi ki dünyanın en çok çok mülteci kabul eden ülkesi biziz. Hem Suriye'den hem Irak'ta Afganistan'dan ve dünyanın tüm bölgelerinden mülteci alan an büyük ülke biziz. Suriye'den de geliyorlar ama ne kadar olduğunu bilmiyorum" dedi.

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise, ABD'nin Türkiye'nin dostu olduğunu ifade ederek, "ABD bizim dostumuz ve Müttefikimiz. Suriye'de yaşanan olaylardan sonra, bölgeye karşı özellikle yabancı ülkelerin bir hayli ilgisinin arttığını görüyoruz. Bu süreçte de bildiğim kadarıyla birçok kez ABD heyeti geldi. Gerek dışişlerinden, gerekse yardım kuruluşlarından gelen heyetler oldu. Temennimiz bölgede yaşanan bu kaosun, karmaşanın biran önce sonuçlanması için uluslar arası örgütlerin daha fazla sorumluluk alarak, Suriye'de dökülen kanın biran önce durmasını arzu ediyoruz. Ülkemizde de gerek kamp içinde gerekse kamp dışında kalan yaklaşık 500 bin Suriyelinin de savaşın bitmesi halinde ülkelerine dönmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir