Renault, Türkiye'de tarihi rekor kırdı!

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2013 yılında 144 bin 700 adet araç satışı ve %17 pazar payı ile tarihinin en yüksek satış adedini gerçekleştirerek rekora imza attı.

renault, turkiye'de tarihi rekor kirdi!

Satış adediyle Türkiye, Renault Grubu'nun dünya sıralamasında 5. ülke konumuna yükseldi.

Renault markası 2013 yılında, 96 bin 761 adet satış ve %14.6 pazar payı ile 15. kez binek otomobil pazarında liderliğini devam ettirdi.

Binek otomobil pazarında 1.46 puan ile pazar payını en çok arttıran marka Renault oldu Renault toplam pazarda 1.22 puan ile pazar payını en çok arttıran marka oldu.

Symbol 27 bin 988 satış adedi ve %49.3 segment payı ile segmentinin lideri Captur, yılın 2. yarısında lanse edilmesine ve tüm versiyonlar pazara sunulmamış olmasına rağmen ilk kez girdiği segmentte 2. sırada yer aldı.

2013 yılında rekor 10 yeni ürün lansmanı! Clio ile başlayan yeni tasarım yüzü artık tüm modellerde. (Symbol, Fluence, Clio Sport Tourer, Captur, Scenic, Kangoo, Latitude, Lodgy, Dokker, Duster)Renault yenilenen modelleri ile diğer segmentlerde de başarılar elde etti:

* Fluence Orta sınıf sedan seğment 2.si (%15 segment payı)

* Clio HB ve Clio Sport Tourer, HB + SW segmentinin en fazla satış yapan modeli oldu.

* Renault en fazla dizel otomobil satışı gerçekleştiren marka

* Renault otomatik vites pazarının en büyük 2. markası. (Renault satışlarının %22'sini otomatik vites modeller oluşturuyor.)

Türkiye pazarında satılan her 10 modelden 2'si yerli iken, Renault'nun satışını gerçekleştirdiği her 10 modelden 7'si yerli. Renault EurpoNCAP'tan 15. kez 5 yıldız aldı. (ZOE -Mart, Captur-Mayıs)

EuroNCAP,güvenlik performansı açısından ZOE'yi 2013 yılının en iyi supermini'si seçti.Renault ve Dacia Müşteri Memnuniyetinde de ilk sırada

2013 yılında 331 bin 694 adet otomobil üretimiyle Türk Otomotiv Sanayisi toplam üretiminin yaklaşık üçte birini, otomobil üretiminin ise yarısından fazlasını gerçekleştiren Oyak Renault, üretim rekoru kırmasının yanı sıra otomobil üretiminde liderliğini 16. yılda da sürdürdü. Ayrıca Oyak Renault 2013 yılında 274 bin 327 motor ve bir rekora daha imza atarak 279 bin 656 adet vites kutusu üretimi gerçekleştirdi.

2013 yılında en çok ihracat yapan otomobil üreticisi de Oyak Renault Otomobil Fabrikaları oldu. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, 266 bin 508 adet otomobil ve 118 bini aşan motor ihracatıyla ihracat rekoru da kırmasının yanı sıra Türk Otomotiv Sanayisinde bir kez daha liderliği elde ederek Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yer almayı sürdürdü.

Dacia markası ise 2013 yılında Türkiye'nin en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası oldu. Marka, toplam pazarda kaydettiği 36 bin 395 adet satış ile %26 büyüyerek pazar payını %4,3'e yükseltti.

Dacia marka sıralamasında hızlı yükselişini sürdürdü. 2013 yılında 8. sıraya yerleşti.

Lodgy ve Dokker modellerinin ürün gamına katılmasıyla Binek ve Hafif Ticari ürün yelpazesi tamamlandı.Pazardaki en geç ürün gamı.

Dacia modellerinin 70%'i, 1 yaşının altında.Türkiye, dünya Dacia satış sıralamasında 4. ülke, en fazla Duster satışı gerçekleştiren ülke sıralamasında ise 3. sırada yer alıyor.Dacia'nın “Nurhayat reklamları” en fazla hatırlanan reklam oldu.

2013 yılında yapılan araştırmalar sonucunda ise Marka Bilinirliğini ve Satın Alma Eğilimini en çok arttıran marka Dacia oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir