Küresel petrol talebi Rekor kırdı

Oil Market Intelligence'ın raporuna göre küresel petrol talebi Ocak’ta rekor kırdı.

Rekor kırdı

Uluslararası petrol araştırmaları yapan Oil Market Intelligence şirketinin son araştırması, Ocak ayında ham petrole talebin rekor yüksekliklere çıktığını gösterdi.

Geçen ay küresel piyasadaki petrol talebi günde 91,2 milyon varil oldu. Piyasanın bir önceki yılın aynı ayına göre büyüme oranıysa yüzde 1’e geriledi. Bu aslında Eylül 2012’den bu yana görülen en düşük büyüme oranı.

GELİŞEN ÜLKELERDEKİ TALEP HIZI AZALDI

Gelişen ülkelerdeki petrol talebi geçen yıl Ocak ayında yüzde 3,5 ile zirve yaparken, bu yıl Ocak’ta yüzde 1,5 artış gösterdi. Bu da Ekim 2009’dan bu yana en düşük orana işaret ediyor. Gelişen ülkelerde durum böyleyken gelişmiş ülkeler de 2005 yılında bu yana petrol taleplerini kademeli olarak azaltıyor.

Araştırmaya göre, ABD’deki petrol rezervleri 2007’de sert düşüşün ardından kademeli olarak artışa geçti ve geçen yıl hızlı bir şekilde arttı. Avrupa’daki petrol rezervleriyle 2006’dan 2013’e kadar düşüş gösterirken, geçen yıl düşüşü sonlandırarak artıya geçti. Avrupa’da Almanya ve İngiltere’de petrol talebi artarken, İspanya ve İtalya’da azaldı.

ÇİN REKOR KIRDI

Gelişen ülkelerin taleplerinde her ne kadar geçen yıllara göre düşüş görülse de yine de yüksek seviyelerde. Örneğin Çin, geçen yedi ayda günde 10 milyon varil petrol talebinde bulundu. Brezilya ve Hindistan’da petrol kullanım oranları rekor seviyelerde olmasa da artış gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir