Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıktı.. Turizm coşacak

Kamu kuruluşlarında Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkartılması, bu beklentiyi birçok kez dile getiren turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

Ramazan Bayramı tatili, 8 Temmuz Cuma gününün de idari tatil sayılmasıyla 9 güne çıkarıldı. Hükümetin bu kararı açıklaması, bu yıl en kötü döneminde bulunan turizm sektöründe sevinçle karşılandı. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, "Çok yerinde bir karar oldu, zamanlaması çok iyi. İnsanlar bütçesine uygun araştırmasını yapıp daha geniş zamanlı tatilini ayarlayabilecek. İnşallah geniş katılım olacak ve bütün tesislerde ciddi bir doluluk olacağını bekliyoruz" dedi.

tatil-kac-gun

Geçmiş dönemlerde bu kararların hep geç alındığını hatırlatan Osman Ayık, "İç pazarda ciddi hareketlilik yaşatacak bir karar. Eylül ortasına kadar olan dönemde de bayramla birlikte iç pazar hareketliliği bekliyoruz" diye konuştu.

Kararı çok olumlu değerlendiren Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, şöyle dedi:

"Memlekette sıkıntılı bir hava, insanların morale ihtiyacı var. Turizm sektörünün de morale ihtiyacı var. İnşallah bu karar insanlar seyahatlerini planlarken, 'Haydi bunu değerlendirelim' şeklinde tatile çıkma isteklerini artıracaktır. Bu bayram tatili vesilesiyle inşallah aksi bir durum bir daha yaşanmaz ve bayram süresince de herkes kafasını önüne koyar ve bayramla birlikte barışın hakim olduğu, herkesin huzur içinde ve mutlu olduğu bir ülkeye uyanırız."

"YAŞADIĞIMIZ SORUNLARA MERHEM OLABİLİR"

Turizm sektörünün de buna çok ihtiyacı olduğunu aktaran Kızıldağ, "Sektör olarak olumlu karşılıyoruz" dedi. Geçen hafta perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile birebir görüşme yapan ve bayram tatilinin 9 güne çıkarılması yönünde sektörün talebini ileten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Başkanı Davut Çetin, "Hayırlı olsun, turizm sektörü ve Antalya için gayet iyi oldu ve beklediğimiz tarihlerde de açıklandı. Yerli turizm açısından istemiştik ve bir miktar da olsa Antalya'da yaşadığımız sorunlara merhem olabilir bu karar. Bu yönde de zaten taleplerimizi iletmiştik ve görüşlerimiz olumlu değerlendirildiği için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Ramazan Bayramı tatili için iç turizmin çok hareketli olduğunu belirten ETS Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, Antalya, Bodrum, Marmaris, Kıbrıs gibi ılıman bölgelerin ciddi talep gördüğünü kaydetti. Hem sektörün hem de tatil planı yapanların beklentisinin bayram tatilinin 9 güne çıkartılması ve bunun da erken açıklanması yönünde olduğunu dile getiren Suat Özbek, kararın tam da bekledikleri yönde çıktığını kaydetti.

Genellikle bu açıklamanın bayrama birkaç gün kala yapıldığı ve insanların tatil planı yapmasına zaman bırakılmadığını belirten Özbek, "Bu kez erken açıklandığı için mutluyuz. Ramazan yeni başladı ve akrabalar, dostlar arasında iftar davetleri ve iftar sofralarında buluşmalar başlayacak. İftar sofralarında buluşmalar başlamadan tatilin açıklanması ile bu sofralarda birlikte tatil planları yapılabilir ve erken rezervasyon imkanlarından yararlanılabilir" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir