Rabobank'ın gözü sigortada mı?

Geçtiğimiz günlerde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan mevduat bankası kurma izni alan Hollandalı Rabobank’ın sigorta sektöründe de taşları yerinden oynatması bekleniyor.

Rabobank’ın gözü sigortada mı?

Milliyet'ten Ayfer Yıldız'ın haberine göre Eureko Sigorta’nın yüzde 99.9 hissesi Achmea Grubu’na ait. Rabobank’ta yüzde 30 hisse ile Achmea’nın ikinci büyük ortağı konumunda. Rabobank, yurtdışında özellikle tarım sigortaları alanında güçlü konumda.

Garanti Bankası, Garanti Sigorta adıyla faaliyet gösteren şirketin yüzde 80’ini 2007 yılında 365 milyon euro’ya Hollandalı Eureko BV’ye (Achmea’ya) devretmiş, şirketin adı da Eureko Sigorta olmuştu. Achmea 2011 yılında Eureko Sigorta’nın Garanti Bankası’nda kalan yüzde 20 hissesini de satın almıştı. Öte yandan Achmea, Garanti Emeklilik’te de yüzde 15 hisseye sahip.

Yapılan anlaşmayla Garanti Bankası, Eureko Sigorta’nın acenteliğini yapmayı sürdürüyor. Sigorta şirketleri arasında da banka sigortacılığını en yaygın kullanan şirket Eureko Sigorta. Türkiye’de her bankanın bir sigorta şirketi olduğu düşünüldüğünde ve bu alandaki pazarın gelişme potansiyeli gözönüne alındığında Rabobank’ın da sektörde aktif olabileceği konuşuluyor.

Öte yandan, özellikle Avrupa’da sigorta sektörünün belli bir büyüklüğe ulaşmış olması nedeniyle Türkiye, yabancılar için de ilgi çekici bir pazar. Şu anda sigorta sektöründe prim üretiminin yüzde 70’inden fazlası yabancılar tarafından gerçekleştiriliyor.

Eureko Sigorta’nın 2013 Haziran itibariyle prim üretimi 446.6 milyon TL. Şirketin hayat dışı sigorta şirketleri arasındaki pazar payı ise yüzde 4.17 seviyesinde.

TÜRKİYE SEVGİSİ BİTMEDİ
Bu arada, Rabobank’ın Türkiye’ye yatırım yapma ilgisi biliniyor. Türkiye’de temsicilik açan ve banka alma girişimleri sonuçsuz kalan Rabobank, son olarak çareyi BDDK’dan 300 milyon dolar karşılığı Türk lirası sermayeli mevduat bankası kurma izni almakta buldu.
Rabobank Türkiye’nin gündemine 2005 yılında Şekerbank’ın yüzde 51’ini 340 milyon TL’ye satın almasıyla gelmişti. Ancak, bu anlaşmadan vazgeçilmişti. Rabobank’ın Adabank’a da talip olduğu dile getirilmişti. Banka alamayan Rabobank, kendisi yatırıma geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir