Berkin Elvan Protestolarına polis müdahalesi

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için Ankara ve İzmir'de izinsiz gösteri düzenlemek isteyen gruplara polis müdahale etti.

Protestolara polis müdahalesi

ANKARA/İZMİR

Ankara Güvenpark'ta toplanan grup, Atatürk ile Gazi Mustafa Kemal Bulvarını trafiğe kapattı. Polis, gruba dağılıp yolu trafiğe açmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Grup, müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.

Polisin, göstericilerin tekrar toplanmasını engellemek için ara sokaklardaki müdahalesi sürüyor.

İzmir'de müdahale

KESK, DİSK, TMMOB, bazı siyasi parti ile sivil toplum kuruluşu üyeleri, Berkin Elvan'ı anmak için Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünde toplandı.

CHP İzmir Milletvekilleri Birgül Ayman Güler, Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı eylemde, Berkin Elvan'ın posterlerini taşıyan grup, İstanbul'da düzenlenen cenaze töreni nedeniyle saygı duruşunda bulundu.

Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, yaptığı açıklamada sorumluların cezalandırılmasını istedi, protesto eylemlerine polisin müdahalesini de eleştirdi.

Açıklamanın ardından CHP'li milletvekilleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun da aralarında bulunduğu kişiler alandan ayrılacakları sırada, oturma eylemi yapmak için İzmir Valiliği ve tarihi Saat Kulesi'nin bulunduğu alana yürüyüşe geçen grubu polis durdurdu.

Geçişe izin vermeyen polis, dağılmaları yönünde ikazlarına uymayan gruba TOMA'lardan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Müdahaleye grubun da taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine, polis biber gazı da kullandı.

Gazdan çok sayıda kişinin etkilendiği gözlenirken, bazı kişiler ise korunmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin meydandaki hizmet binasına sığındı.

Müdahaleyi engellemek amacıyla TOMA'lar ile grup arasına giren bazı CHP milletvekillerinin de tazyikli su ve biber gazından etkilendiği gözlendi.

Milletvekilleri, eylemci grup temsilcileri ve polis müdürleri arasındaki görüşmelerin ardından grubun tarihi Saat Kulesi önünde oturma eylemi yapmasına izin verildi.

Berkin Elvan'ın cenazesine katılan kalabalık grubun büyük bir kısmı, Ergenekon Caddesi üzerinden Feriköy Mezarlığı'na gitti.Dönüş yolunda ise Taksim'e çıkmak isteyen gruba polis engel oldu. Polisi taş yağmuruna tutan guruba müdahale gecikmedi ve olaylar patlak verdi.

AK PARTİ SEÇİM BÜROSU YAKILDI

Kurtuluş caddesi üzerinde bulunan Ak Parti seçim bürosuna eylemciler tarafından saldırı düzenlendi. Büroya molotof ve havai fişeklerle saldıran gurup daha sonra seçim bürosunu ateşe verdi. Hızını alamayan provokatörler Ak parti seçim çalışmalarında kullanılan büroşür ve bayrakları da yaktı.

Eylemcilerin arasında kalan simitçi yaralandı

Berkin Elvan için düzenlenen eylemlerin arasında kalan simitçi kaşından aldığı darbe sonucu yaralandı.

Güncelleme: 12 Mart 2014 20:46

İstanbul'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan'ın ölümü nedeniyle Ankara Kızılay meydanında da eylem vardı. Eylemler sırasında orada bulunan bir simitçi kaşından yaralandı.

Yaralanan simitçinin fotoğrafı sosyal medyada paylaşılırken, insanlar bu duruma tepki gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 7 =