Polise daha sağlam TOMA geliyor

GEZİ Parkı olaylarıyla gündeme oturan polis TOMA’larının daha sağlam versiyonları için düğmeye basıldı.

Polise daha sağlam TOMA geliyor

Hürriyet'ten Cengizhan Çatal'ın haberine göre polis için üretilecek 25 adet TOMA, el yapımı patlayıcı, mermi gibi askeri araçların üretiminde kullanılan balistik test süreçlerinden geçecek. Savunma Sanaayi Müsteşarlığı kanalıyla kullanımda olan TOMA’ların üreticisi konumundaki Nurol Makina ile Gezi Parkı olaylarından önce sözleşme imzalandığı öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, savunma alanında da faliyet gösteren Katmerciler Holding ile de geçen mayıs ayında 30 adet TOMA için 9 milyon 960 bin liralık TOMA üretim anlaşması yapmıştı.

Nurol ile imzalanan sözleşmeye göre Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek olan 25 adet TOMA, kullanımda olanlardan daha sağlam olacak. Mevcut TOMA’lar kamyon şasesi üzerine monte edilmiş ünitelerden oluşurken, yeni üretilecek araçların şaseleri de özgün üretim olacak ve daha çok zırhı taşıyabilicek. TOMA’ların tamamının yıl sonuna kadar polise teslim edilmesi planlanıyor.

BALİSTİK TESTE GİRECEK

TOMA’lar üretim aşamasında ateşli silahlarla balistik testlere tabi tutulacak, askeri testlerden geçecek, en sağlam hale geldikten sonra da üretilip polise teslim edilecek. Sağlamlaştırılmış TOMA’lar 15 tondan daha ağır olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kullandığı TOMA’lar Azerbaycan, Libya, Gürcistan, Kazakistan, Zimbabve’ye de ihraç ediliyor.

MÜSTEŞARLIK DEVREYE SOKULDU

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün daha önce aldığı araçlarda ihaleyi kendisi yaparken bu sefer Savunma Sanaayi Müsteşarlığı’nı devreye girdi. Savunma kaynakları bunun nedenini alınacak 25 TOMA’nın balistik gibi askeri test süreçlerinden geçecek olması ve daha gelişmiş teknolojiyle tasarlanması olduğunu aktardılar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir