Polis organlarıyla 4 kişiye umut olacak

Şanlıurfa'da intihar girişimi sonrası kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 26 yaşındaki polis memuru Yakup Özkök'ün organları 4 kişiye nakledilecek.

Polis organlarıyla 4 kişiye umut olacak

Alınan bilgiye göre, 6 yıllık polis memuru Özkök, görev yaptığı kentte 4 gün önce sebebi henüz tespit edilemeyen bir nedenle beylik tabancasıyla intihar girişiminde bulundu. Kafasına isabet eden mermi ile ağır yaralanan Özkök, Balıklıgöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Burada tedavi altına alındıktan sonra bugün beyin ölümü gerçekleşen Özkök'ün ailesiyle organ nakli konusunda yetkililer görüşme yaptı.

Özkök ailesi, yapılan görüşme neticesinde kalp, karaciğer, böbrek ve dalağın bağışı konusunda yetkililere izin verince İstanbul, Ankara ve Malatya'dan gelen 3 ayrı ekip, gerçekleştirilen başarılı operasyonun ardından organları alıp, 4 hastaya ulaştırmak üzere kentten ayrıldı.

Öte yandan Özkök'ün cenazesinin, bugün Adana'nın Feke ilçesine bağlı Gedik köyünde defnedilmesi planlanıyor.

-"Başka canlara can katsın diye bu kararı verdik"-

Mustafa Özkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunu kaybetmekten duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Bir polis babası olarak öncelikle vatan sağolsun diyorum. Benim yavrum gitti ama öbür yavrular kurtulsun. Başka canlara can katılsın diye eşimle bu kararı verdik. Biz yandık öbür anne ve babalar yanmasın. Acıyı gördüğümüzden dolayı bu bağış kararını verdik" dedi.

Organları bağışlanan polis memurunun amcası Fevzi Özkök de organların kime verildiğini bilmediklerini belirterek, "Birlikte karar verdik. Biz yandık öbür vatandaşlar yanmasın. Biz hısım akrabaya değil kime gerekse ona bağışladık" ifadesini kullandı.

Köyün muhtarı İbrahim Gün ise Sağlık Bakanlığı yetkililerine bağış konusunda gösterdikleri üstün özveriden dolayı teşekkür ederek, bağışın Türkiye'ye örnek teşkil etmesini temenni ettiklerini söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *