Plakayla araç sorgulama ve tramer hasar kaydını görme

Plaka bilgilerinizle araç sorgulamanızı yapabilir ve araca ait birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tramer hasar kaydı bilgisine de hem online hem SMS’ten ulaşabilirsiniz.

plakadan arac sorgulama ve tramer hasar kaydi bilgisi alma nasil yapilir?Araç piyasasında yaşanan hareketli ticaret işlemleri pek çok alanda olduğu gibi araç alımlarında da pek çok kolaylığın yanında yeni tip sorunlarda getiriyor. Özellikle araç ticaretlerinde ortaya çıkan hareketli pazar hacmi vatandaşın mağdur olmasına yol açabilecek çalıntı araç durumu ve hasarlı araç durumu gibi çeşitli sorunların sıklıkla ortaya çıkmasına yol açıyor. Modern teknolojiyle birlikte vatandaşın ikinci el araç alım-satım işlemlerinde karşı karşıya kaldıkları bu tip sorunlara yönelik olarak devlet kurumlarının dijital hizmetleri bulunuyor ki bunlar arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama hizmetleri ön plana çıkıyor.

Dijital platform üzerinde yer alan ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşın hizmetine sunulan online araç sorgulama hizmeti son yıllarda vatandaşlar tarafından oldukça sık ve yoğun şekilde kullanılabiliyor. Vatandaşın internete erişim sağlayabildiği her yerden sadece dakikalar içerisinde aracın en güncel resmi bilgilerini öğrenebilme imkanı sunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu dijital hizmeti son yıllarda araç ticaretlerinde karşı karşıya kalınan çalıntı araç durumuna ilişkin olarak son derece önemli bir avantaj sağladığından vatandaşlar tarafından son derece sık bir şekilde kullanılmasına neden oluyor. Özellikle aracın çalıntı olup, olmadığını ve araca ilişkin diğer tüm resmi bilgileri tek bir portal üzerinden sadece internete erişim sağlayarak dakikalar içerisinde öğrenebilme imkanına sahip olunabilmesi, günümüzde sıklıkla kullanılmasına yol açıyor.

İnternet üzerinde yer alan sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin resmi web sayfasındaki online hasar kaydı sorgulama hizmeti ise vatandaşın araç alımlarında karşı karşıya kaldıkları hasar bilgisi eksik veya hatalı olan araçlardan dolayı yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlıyor. Özellikle son yıllarda hasar bilgisinde kasıtlı ve kasıtsız olarak eksik veya hatalı hasar bilgisi verilmesinin önüne geçilmesini sağlayan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet üzerindeki bu araç hasar kaydı sorgulama hizmeti araç alacak kişiler tarafından son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Aracın trafiğe çıkışının engellenmesinin yanı sıra büyük maddi hasarlara ve hatta hayati riskler taşıyan kazalara mahal verebilecek bu soruna karşı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin online sorgulaması ile aracın hasar bilgisinin alınması, daha güvenli bir araç ticareti imkanı sağlar.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından internet üzerinde hizmete açılan bu online hasar sorgulama hizmetini cep telefonlarının kısa mesaj bölümünden de kullanabilme imkanı bulunuyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan mobil tramer sorgulama hizmeti sayesinde cep telefonlarının kısa mesaj bölümlerinden araç plaka bilgisini girerek, 5664’e gönderilmesi halinde, birkaç dakika içerisinde kısa mesaj şeklinde araç hasar bilgisini ayrıntılı biçimde alabilme imkanı bulunuyor. Ancak bu noktada Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan mobil tramer sorgulama hizmetinin tüm operatörler için 5 TL ile ücretlendirildiğinin unutulmaması ve dikkat edilmesi gerekiyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin dijital platform üzerinde yer alan resmi web sayfasındaki online hizmetler menüsünden erişim sağlanabilen ‘Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama’ ekranından araç hasar sorgulamasını yapabilmek için 3 farklı sorgulama yönteminden herhangi birisi kullanılabiliyor.

Vatandaşlar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi resmi web sayfasında bulunan bu sorgulama ekranında ‘plaka ile sigortalı T.C. kimlik numarası’, ‘plaka ile sigortalı vergi kimlik numarası’ ve ‘plaka ile sürücü T.C. kimlik numarası’ bilgilerinin eksiksiz olarak girilmesi gerekiyor. Bu bilgileri girerek, birkaç dakikada araç hasar bilgisini düzenlenen tüm kaza tespit tutanaklarının dökümlerini ayrıntılı inceleyerek öğrenebilme imkanına sahip olunabiliyor. Dijital platform üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online plaka sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen araç sürücülerinin ise sanal devlet portalı e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Özellikle internette güvenli işlem imkanı sunan sanal devlet portalı e-Devlet sisteminde işlem yapacak vatandaşların kimlik doğrulaması yapması gerekiyor.

İnternette turkiye.gov.tr adresinden erişim sağlanabilen sanal devlet portalı e-Devlet sisteminde sisteme giriş sayfasında ‘e-Devlet şifresi ile giriş’, ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden herhangi birisinin kullanılması gerekiyor. Bu şekilde sisteme giriş yapan vatandaşlar e-hizmetler kategorisindeki Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama ekranından sadece araç plaka bilgisini girerek, aracın tüm yasal ve güncel bilgilerine ulaşabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

38 + = 43