Piyasaların gözü bu kararda

Piyasaların gözü FED’e çevrildi. FED’in tahvil alımlarını bu aydan itibaren azaltabileceği belirtiliyor.

Piyasaların gözü bu kararda

Senaryolara göre FED tahvil alımını 5 milyar dolar azaltırsa dolar 1.96’ya kadar düşecek. 15 milyar dolarlık azaltımda ise dolar 2.10’u geçecek.

FED TOPLANTISINDAKİ KARARIN DOZU DOLAR VE ALTINA YÖN VERECEK

PİYASALAR yeni haftaya nefesini tutarak giriyor. Gözler bir kez daha Amerika Merkez Bankası FED’in Washington’da yapacağı toplantıya çevrildi. Eylül ayında beklentilerin aksine tahvil azaltım programına başlamayan FED’in 17-18 Aralık’ta yapılacak toplantıda yeni sürpriz yapabilmesi ihtimali giderek güçleniyor. Ancak bu defa tahminler eylülde FED Başkanı Ben Bernanke’nin ‘Veriler tahvil alım programını azaltmayı henüz desteklemiyor’ cümlesi ve ocak ayında başkanlık koltuğuna oturacak ismin güvercin lakaplı Janet Yellen olarak açıklanması ile ocak hatta mart ayını gösteren ibrenin tekrar aralık ayına dönmesi yönünde. Uzmanlar, son açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin 203 bin ile beklentilerin üzerinde artması ve işsizlik oranının yüzde 7’ye gerileyerek 5 yılın en düşük seviyesine inmesiyle kaçınılmaz sonunun bu toplantıda gerçekleşmesine yüzde 50 ihtimal veriyor.

Alım çok azaltılırsa dolar coşacak

22 Mayıs’ta Bernanke’nin azaltıma ilişkin ilk sinyali vermesinin ardından şimdiye kadar geçen sürede piyasaların durumu yeterince fiyatladığına vurgu yapan uzmanlar, FED’in 85 milyar dolar olan aylık tahvil alımlarını 5 milyar dolar azalmasının piyasaları olumlu etkileyeceğini belirtiyor. Uzmanlar böyle bir durumda altının 1.400 doları aşabileceğine işaret ediyor. 10 milyar dolarlık bir azaltımın piysaları etkilemeyeceğine dikkat çeken uzmanlar, 15 milyar dolarlık bir azaltımda ise 2 yıllık gösterge tahvilin faizinin 10.5’lere, dolar/TL kurunun ise 2.10’a ulaşabileceğine dikkat çekiyor.

SENARYO 1

FED tahvil alımlarını 5 milyar dolar azaltırsa

Olasılık             Yüzde 30

ABD 10 yıllık tahvil

faizi        Yüzde 2.45

Türkiye 2 yıllık gösterge

tahvil faizi  Yüzde 6.5-7

Dolar/TL kuru  1.96

BİST    80 bin

Altının onsu     1.400 dolar

SENARYO 2- FED tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltırsa

Olasılık             Yüzde 60

ABD 10 yıllık tahvil

faizi        Yüzde 2.75

Türkiye 2 yıllık gösterge

tahvil faizi    Yüzde 8.75

Dolar/TL kuru 2

BİST    75 bin  

Altının onsu     1.250

SENARYO 3- FED tahvil alımlarını 15 milyar dolar azaltırsa

Olasılık             Yüzde 10

ABD 10 yıllık tahvil

faizi        Yüzde 3-3.25

Türkiye 2 yıllık gösterge

tahvil faizi     Yüzde 10.5

Dolar/TL kuru  2.10

BİST    65 bin

Altının onsu     1.050-1.100

UZMANLAR NE DİYOR?

FED’den beklenti yüzde 51

Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte, bu haftaki toplantıda FED’in yüzde 51 tahvil alımlarını azaltacağını düşündüğünü belirtti. Asıl önemli olanın programın ne zaman başlayacağından çok nasıl yapılacağı olduğuna vurgu yapan Ökte “Aylık 5 milyar dolarlık azaltımda piyasaların tepkisi pozitif iken 10 milyar dolarlık azaltımda tepki nötr olur. Ancak aylık 15 milyar dolarlık bir azaltım 7 ay içinde programın tamamlanacağı anlamına gelir ki bu da 2014 yılı içerisinde faizlerin yükseleceğine işaret eder. Bu durumda piyasalara negatif yansır” dedi.

Çalkantı 30 dakika sürer

Gedik Yatırım Yurtiçi Satış Müdürü Eral Karayazıcı ise piyasaların beklentisinin yüzde 50 oranında tahvil alımlarının azaltılması yönünde olduğunu belirterek “FED ayağını gazdan çekince ilk etapta 15-30 dakikalık çalkantı yaşanır. Ancak bunun ardından gelişmekte olan ülkelerin hisse senetleri pozitife geçerken, para birimleri de dengeye gelir” diye konuştu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *