Piyasa yapıcılığı yeterlilik kriterleri açıklandı

Hazine, 2014 Yılı Piyasa Yapıcılığı Yeterlilik Kriterlerini açıkladı.

Piyasa yapıcılığı yeterlilik kriterleri açıklandı

Hazine Müsteşarlığı, 2014 Yılı Piyasa Yapıcılığı Yeterlilik Kriterlerini açıkladı.

Hazine'nin internet sayfasında yer alan duyuruya göre, Piyasa Yapıcı seçilebilmek için aday olan bankanın, bağımsız denetimden geçmiş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) sunulmuş olan en son mali tabloları itibarıyla, Sermaye Yeterliliği Oranı yüzde 12'nin altında olmayacak. "Bankaların Likidite Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik" uyarınca hesaplanan ikinci vade dilimine ilişkin toplam likidite yeterlilik oranının da yüzde 100'den az olmaması gerekecek.

Ayrıca söz konusu bankaların son 12 aylık dönemde, Birincil Piyasadaki DİBS ihraçlarından yapılan alım tutarı 1,2 milyar liranın, Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasasındaki kesin alım satım işlemleri ile Borsa İstanbul'a tescil ettirilen işlemlere ilişkin tutar 6 milyar liranın altında olmayacak.

Piyasa Yapıcılığı Sistemi'nin uygulama usul ve esaslarını belirleyen Piyasa Yapıcılığı Sözleşmesi, Müsteşarlığın internet sayfasında (www.hazine.gov.tr) yer alıyor. Piyasa Yapıcılığı sisteminde yer alan ve sisteme yeni dahil olmak isteyen bankalar ocak-aralık 2014 dönemine ilişkin olarak belirlenen kriterleri dikkate alacak.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 3 =