Piramit yasağı!

Halk arasında “saadet zinciri” olarak bilinen piramit satış sistemine yasak geliyor.

Piramit yasağı!

Hürriyet'ten Turan yılmaz'ın haberine göre TBMM Sanayi Komisyonu’nda önceki akşam kabul edilen Tüketicinin Korunması Tasarısında yapılan değişiklikle, kurulması ve yayılmasının yanında tavsiye edilmesine de yasak getirilen piramit satış sistemiyle ilgili gerekli önlemleri almakla da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevlendirildi. AK Partililerin önergesiyle tasarıya eklenen piramit satış sistemlerini yasaklayan madde şöyle: “Piramit satış, katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir. Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.”

MASRAFTA TÜKETİCİ KRİTERİ

Tasarıda yapılan bir başka değişiklikle de, bankaların tüketiciden aldığı faiz dışı ücret, komisyon ve masraf kesintilerine “tüketiciyi koruma” kriteri getirildi. Değişikliği, bu kesintilerin bakanlığın görüşü alınarak BDDK tarafından belirlenmesine muhalefetten gelen itiraz sağladı. İnisiyatifin tümüyle BDDK’ya bırakılmaması yönündeki itirazlar üzerine, buna ilişkin madde, “Tüketiciyi koruyacak şekilde, kanunun ruhuna uygun olarak BDDK tarafından belirlenir” şeklinde değiştirildi.

BOŞA HARCANAN TATİL TAZMİNATI

Tasarıyla turizm sektöründe, “boşa harcanan tatil tazminatı” şeklinde bir yeniliğe de imza atıldı. Buna göre, sattığı sözleşmenin gereğini yerine getiremeyen paket tur düzenleyicisi tüketicinin tüm zararından sorumlu olacak. Tüketici, boşa harcanan tatil zamanı için de uygun bir tazminat isteyebilecek. Tüketici, sözleşmenin uygulanması sürecinde ortaya çıkan her türlü eksiklik nedeniyle bedelin indirilmesini de talep edebilecek. Sözleşmeden dönülmesi halinde yapılan ödemeler de 7 gün içinde tüketiciye ödenecek.

Tasarıya göre tüketiciyi aldatıcı, deneyim ve bilgi noksanlığını istismar edici, can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici ticari reklam yapılamayacak. Örtülü reklamı da yasaklayan tasarıya göre, aynı gereksinimleri karşılayan rakip mal ya da hizmetlerin karşılaştırmalı reklamı ise yapılabilecek