Pilot frekansına 'Sanat' girdi

Kule ile pilotların konuştuğu frekansa Türk Halk Müziği ve Arabesk müziğinin ardından şimdi de Türk Sanat Müziği yayını girdi. Şimdi herkes sırada hangi tür müzik olduğunu merak ediyor.

Pilot frekansına 'Sanat' girdi

Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile pilotların konuştuğu FM frekansı müzik yayını çeşitlemesine döndü. Geçtiğimiz günlerde önce Türk Halk Müziği ardından da Arabesk müzik pilot-kule konuşmalarını kesintiye uğratmıştı. Her iki olayda da pilot ile hava trafik kontrolörünün arasında yaşanan ilginç diyalog dikkat çekmişti. Frekansa sızan müzik yayınlarına bu defa de Türk Sanat Müziği eklendi. İstanbul Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile bağlantıya geçen bir THY uçağının pilotu kule görevlilerine frekansta arka fonda Türk Sanat Müziği sesi duyduğunu söyledi. Bu tip yayınları pilotlar duyarak kule görevlilerini uyarıyor. FM bandında yayın yapan radyo istasyonları zaman zaman hayati önem taşıyan pilot ve hava trafik kontrolörleri arasındaki iletişim hatlarına girebiliyor.

TÜRK SANAT MÜZİĞİ UYUTABİLİR !

Uyku etkisi olan Türk Sanat Müziği ise pilot-kule iletişiminde en tehlikeli etkiyi yapabiliyor. Bu tür tehlikelerin yaşanmaması için kuledeki görevli yayın hakkında pilottan bilgi istiyor. Pilot bilgi edinemezse bu kez Ulaştırma Bakanlığı'nca kurulmuş bir kurum konuyla ilgili bilgilendiriliyor ve ilgili kurum o yayını derhal Air Band dışına çıkarıyor. Bu tip yayınlar kule görevlileriyle pilotlar arasındaki konuşmalara girerek 'Enterferans' denilen, uçakla kule arasında irtibatın kesilmesine neden olabiliyor. Daha önce bir yıl içinde Atatürk Havalimanı'nda pilotlar ve hava trafik kontrolörleri pistlere yaklaşma ve iniş hattında, Yalova, Beykoz, Samandıra Havalimanı arası, Marmara Adası, Çamlıca gibi çeşitli yerlerde 45'den fazla "Enterferans" olayı rapor etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir