Pideye gizli zam

Ramazana sayılı günler kala pide fiyatına gizli zam yapıldı. 5 yıldır İstanbul'da 400 gramı 1.5 liradan satılan pidenin bu yıl fiyatı değişmedi. Ancak pidenin gramajı 300'e indirildi

Pideye gizli zam

Sabah'tan Deniz Derin'in haberine göre Ramazana sayılı günler kala İstanbul'da ramazan pidesi fiyatı belli oldu. 5 yıldır 1.5 liradan satılan 400 gramlık pidenin fiyatı bu yıl da değişmedi. Ancak gramajı 300'e indirildi. İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı (İSTESOB) Faik Yılmaz, girdi maliyetlerine gelen zam neticesinde gramajı düşürerek fiyatı aynı tuttuklarını söyledi.

ÖZÜR DİLEDİLER

Kira, elektrik, doğalgaz ve un fiyatlarının son dönemde arttığına işaret eden Yılmaz, "İstanbul halkından özür diliyoruz. Mecburiyet karşısında zam yaptık" şeklinde konuştu. Yılmaz, yumurtalı, susamlı, çörekotlu olanların fiyatlarının farklı olacağını ve bunun fırınlara bırakıldığını kaydetti.

PİDE USTASI BULAMIYORUZ

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı da, pidenin azami fiyatının 5 TL olduğunu söyledi. Gelen zammın normal olduğunu belirten Balcı, pidenin ustalığının çok farklı olduğunu söyledi. Üretim için bir aylığına pide ustası istihdam edildiğini ifade eden Balcı, şöyle konuştu: "Usta bulmak çok zor. Bir aylık maaşları bile 4 bin TL'yi buluyor. Dolayısıyla bir ay için yeni istihdam yaratıyorsunuz. Un, elektrik, doğalgaz, kira kalemlerindeki artışı da eklediğinizde pideye gelen zam normal." Ankara'da 350 gramlık pide fiyatı da 1.5 TL olarak belirlendi. Balcı, diğer illerin kendi yöresel özellikleri ve ağırlıklarına göre fiyatı değiştirebileceklerini söyledi. Balcı, "Bu yıl zorunluluktan dolayı yüzde 10- 15 civarında artışa gidildi" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir