Petrol ihraç etmek hakkımız

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrolün yılbaşında akacağı iddia edildi. Irak merkezi hükümetinin itirazları sürerken Barzani, “Petrol ihraç etmek hakkımız” dedi

Petrol ihraç etmek hakkımız

Kuzey Irak Kürt Yönetimi ile yapılan anlaşma kapsamında yapımı tamamlanan boru hattı ile Türkiye’ye petrol pompalanmasına yılbaşında başlanacağı iddia edildi. Bölge Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’ye petrol satışının anayasal hakları olduğunu belirtirken, merkezi Irak hükümetinin ikna edilmeye çalışıldığı iddialarını ise yalanladı.

Bölge Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, teknik çalışmaların tamamlanması halinde ihracata başlanacağını, 1.5 yıldır petrol gönderme hazırlığı yapıldığını söyledi.

‘İki tarafı da bağlıyor’

Dizayi, “Petrol gönderme anlaşması Türkiye ve Kürdistan arasında imzalanmıştır ve her iki taraf için bağlayıcı. Sadece zaman ve teknik meseleler söz konusu” dedi. Türkiye ile 20 gün önce anlaşmaya varıldığını söyleyen Dizayi “Petrol ihracatı için Neçirvan Barzani’nin Bağdat ziyaretinin beklendiği doğru değil, teknik olarak her şey hazır olduğunda gönderilmeye başlanacak” diye konuştu.

‘Anayasal hakkımız’

Türkiye ile yapılan petrol anlaşmasını değerlendiren Neçirvan Barzani, anayasal haklarını kullandıklarını söyledi. Barzani, “Irak Enerji İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Husetin Şehristani’nin kaçak yollarla dışarı petrol kaçırdığımıza dair iddialarını reddediyoruz. Kürt Bölgesi’nin petrol sektöründe attığı adımlar, ihracata yöneliktir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir