Perakende satışlarında düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, perakende satış hacmi yüzde 4,2 azaldı.

Perakende satışlarında düşüş

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 4,2 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 4,6 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,3 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,9 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 4,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 14,0 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında azaldı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 4,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,8 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 14,9 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 2,7 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,5 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,2 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,9 oranında azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı II. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,0 oranında arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir