Patronların hedefindeki iki şehir

Güneş enerjisinden elektrik üretmek isteyen yatırımcıların gözdesi Antalya ve Muğla değil, Niğde oldu. Niğde'ye kapasitesinin tam 73 katı başvuru geldi.

Patronların hedefindeki iki şehir

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için yapılan başvuruların ayrıntıları netleşmeye başladı. 600 megavatlık lisans için 8900 megavatlık başvuru gelirken, 496 şirket şimdi heyecanla sonucu beklemeye başladı. Toplam kapasitenin 15 katı başvuru gelmesi enerji yönetiminde büyük memnuniyetle karşılanırken, yaklaşık 1 milyar dolarlık yeni bir pazarın da önü açılmış oldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kaynaklarından edinilen bilgilere göre, başvurular Niğde, Konya, Karaman, Kayseri, Van bölgelerinde yoğunlaştı. Bahsi geçen 6 bölgeye gelen toplam talep 5940 megavata ulaştı. Yani toplam başvuruların yüzde 66'sı altı bölgede toplandı.

Vatan gazetesinden Ufuk Şanlı'nın haberine göre; yatırımcıların gözdesi 26 MW lisans tahsis edilen Niğde-Nevşehir-Aksaray Bölgesi oldu. Bu bölgenin özelliği radyasyon ölçüm değerlerinin çok iyi olması ve ve büyük panellerin yerleştirilebileceği mera alanlarına sahip olması bölgeyi yatırımcılar açısından cazip kıldı. Bu bölgeye 1900 MW'lık başvuru gelirken, Konya başvuruların yoğunlaştığı ikinci bölge oldu. 2 bağımsız bölgeden oluşan ve toplam 92 MW lisans verilecek olan Konya'ya toplam 1850 MW'lık başvuru geldi. 38 MW kapasiteli Karaman'a 1117 megavatlık başvuru yapılırken, 25 MW'lık Kayseri'ye talep oldukça yüksekti. Yatırımcılar Kayseri'ye 500 megavatlık kurulu güç kurmak istediklerini bildirdiler. Burdur şehri yatırımcıların ilgi gösterdiği bir diğer şehir oldu. Burdur'a 400 megavat yani 600 milyon dolarlık başvuru geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.