Parayı simsarlara kaptırmayın, tazminatınızı kendiniz alın

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Sigortacılık Komisyonu Başkanı Erhan Ayberk, trafik kazalarında yakınlarını kaybedenlerin tazminat için ölüme sebebiyet veren aracın sigorta şirketine mutlaka müracaat etmesi gerektiğini belirterek, "Bu, tamamen devletin güvencesindedir, şartları uyuyorsa kesinlikle tazminatlarını alırlar" dedi.

Parayı simsarlara kaptırmayın, tazminatınızı mutlaka kendiniz alın

Yakınlarını kaybedenlerin alacakları tazminatı sigorta şirketlerinden tahsil etmeyi unuttuğuna dikkati çeken Ayberk, "şehir simsarları"nın bu ailelere taziye ziyaretinde bulunarak, tazminatın ödenmesi için yüzde 40'a kadar komisyon aldıklarını ileri sürdü. 

"Vatandaşlarımız şehir simsarlarına fırsat vermeyerek kendileri başvurursa hem alacakları paranın yüzde 40'ı ceplerinde kalacak hem de evrakları tamamsa 8 günde tazminat alabilecek" diyen Ayberk, "İnanın, Güneydoğu Anadolu bölgesinde öyle bir organize ekip var ki... 'Psikolog ve avukatlarımız var. Vekaletinizi bize verin, sigorta şirketinden bütün ölüm teminatını alacağız' diyorlar. Bu arada vekaleti alırken yüzde 40 komisyon anlaşması yapıyorlar" ifadesini kullandı.
      
"TRAFİK SİGORTASINA MUTLAKA MÜRACAAT EDİN''Ayberk, yakınlarını kaybedenlerin gerekli belgeleri tamamlamaları halinde ölen kişinin teminatını sigorta şirketinden alabileceğine işaret ederek, şunları söyledi:
      
"Vatandaşlarımız hiç araya başka bir kişiyi sokmadan hemen evraklarını tamamlasınlar, kusurlu şirketin trafik sigortasına müracaat etsinler. Destekten yoksunluk tazminatı olduğu için 'Bu şahıs yaşasaydı ne kadar süre yaşar ve para kazanır, yakınlarına ne kadar destekte bulunur?' diye hesap yapılıyor. O hesap daha sonra varislere ödeniyor.
      
Devlet, bu işi çok sıkı takip ediyor. Vatandaşlarımız yakınlarının ölümüne sebep olan aracın sigorta şirketine mutlaka müracaat etsin. Bu, tamamen devletin güvencesindedir, şartları uyuyorsa kesinlikle tazminatlarını alırlar. Reşit olmayan çocukların tazminatları da sigorta şirketleri tarafından ödenir."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

96 − 95 =