Para baronlarını korkuttu

Türkiye’nin gelişmesiyle birlikte atağa kalkan kamu bankalarının İsrail kaynaklı şikayetlere konu olduğu ortaya çıktı.

Para baronlarını korkuttu

Para baronlarının, Halkbank ve Ziraat Bankası’nın uluslararası atağını durdurmak için bir süredir özellikle ABD yönetimine baskı yaptığı ortaya çıktı. Görev zararları sebebiyle yıllarca gündemden düşmeyen kamu bankalarının ekonomik istikrar ile birlikte rekor kar elde etmesi ve yurtdışı açılımı küresel finans operasyonunu da beraberinde getirdi. Üç yıl önce Suriye’de bankacılık faaliyetine başlamayı, Kuzey Irak ve İran’da büyümeyi planlayan Halk Bankası’nın İsrail kaynaklı lobileri ve para baronlarını rahatsız ettiği öğrenildi. Dünya finans piyasasına yön veren isimler Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yurtdışında yeni büyüme stratejisinden ciddi derecede rahatsız oldu.

Balkanlara açılma operasyonu

Son bir yıldır Balkanlar’a ağırlık veren Halkbank kısa sürede Makedonya’nın bir numaralı finans kuruluşu haline geldi. Halkbank son olarak ise Sırbistan’da bankacılık sektöründeki satın alım için düğmeye bastı. Sırbistan bankacılık sektöründeki satın almalar için genel müdürlük makamına yetki verildi. Ziraat Bankası ise yurtdışı büyümede önceliği Orta Asya ülkelerine veriyor. Avrupa’nın yanı sıra ABD’nin de birçok bankasını rahatsız eden Halkbank ve Ziraat yeni yurtdışı stratejisi kapsamında öncelikli olarak pasif olan iştiraklerini harekete geçiriyor. Büyümenin ikinci ayağında ise Balkanlar ve Orta Asya coğrafyasında şube ağının genişletilmesi yer alıyor. Üçüncü adımın ise bu bölgelerde yeni banka alımları olduğu ifade ediliyor. Türk bankacılık sektörünün yurtdışındaki en hızlı büyüyen finans kuruluşlarından birinin Halkbank olduğunu aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi, “Halkbank ile birlikte Ziraat’in de özellikle yurtdışında hızlı büyümesi ve yeni stratejisi çok sayıda finans devini rahatsız etmiş durumda. Yeni dönemdeki strateji Halk Bankası’nın Balkanlarda Ziraat’in ise Orta Asya’da büyümesi şeklinde idi. Ayrıca Halk Bankası İran gibi komşu ülkelerde de etkinliğini artırmayı hesaplıyordu” dedi.

Kara geçen banka rahatsız etti

Şubat 2001 krizinde 10 milyar liranın üzerinde görev zararı yazan Halkbank, son on yılda büyük değişim yaşadı. Küresel krizde kredi musluklarını kapatmayarak sektörün lokomotifi olan banka, Türkiye ekonomisine de yön verir hale geldi. Bir dönem IMF’nin ‘kapatın’ dediği Halkbank karlılık rekoru kırmaya devam ediyor. Banka 2012 yılını 2,6 milyar liralık rekor karla kapattı. 2013 yılı karırının da bu rakamın üzerine çıkması bekleniyor.

HALKBANK YAHUDİ LOBİSİNİ RAHATSİZ ETTİ

Türkiye’nin uluslararası piyasalarda hızla büyüyen kamu bankası ve İran’ın para nakillerinde etkin olan Halkbank’tan duyulan rahatsızlık sık sık Yahudi lobisinin etkin olduğu dünya basınında dile getiriliyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir