Özer: "ÖTV'deki artışı sakıncalı görmüyorum"

Toyota Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer, otomotiv sektöründeki Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) artmasına ilişkin, "Verginin artmasını, üretici ve ihracatçı olarak sakıncalı görmüyorum. Yani dış ticaret açığının da kontrol edilmesi açısından katkı sağlayacaktır" dedi.

ozer: otv'deki artisi sakincali gormuyorum

Özer, Toyota Türkiye otomobil fabrikasında düzenlenen araç tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ÖTV'deki artışa ilişkin bir soru üzerine, Türkiye'de ithal araç sayısının yüksek miktara ulaştığını belirten Özer, Türkiye pazarına bakıldığında yüzde 78'inin ithal araçlardan oluştuğunu söyledi.

Özer, Avrupa'da bu kadar ciddi boyutta üretim gücüne sahip olan bir ülkede bu kadar yüksek oranda ithal araç olmasının hoşuna gitmediğini anlatarak, "Bu nedenle verginin artmasını, üretici ve ihracatçı olarak sakıncalı görmüyorum. Yani dış ticaret açığının da kontrol edilmesi açısından katkı sağlayacaktır. İthal araç oranı daha düşük olsaydı bu kadar rahat bir söylem dile getiremezdim" diye konuştu.

- "Karamsar ya da tedirgin değilim"

Özer, döviz kurlarındaki hareketlilik nedeniyle tedirgin olmadıklarını vurgulayarak, "Son 10 yılda Türk Lirasının aşırı değerli olduğunu herkes söylüyordu. 2013 sonuna baktığınızda bu değerlenmenin, biraz daha dengelenme noktasına geldiğini söyleyebiliriz. Daha sonraki süreçte de Türk Lirası biraz daha değer kaybetti. Önümüzdeki süreçte beklentim, Türk lirasının, kararlı ve istikrarlı bir yapıya kavuşmasıdır" dedi.

Türk lirasının değer açısından istikrara kavuşması, ihracatçılar açısından da çok önemli olduğuna dikkati çeken Özer, "Genel olarak bu vergi artışı ve döviz kurlarındaki hareketlilik konusunda kötü bir durumda olduğumuzu düşünmüyorum. Tabii istikrar dönemi gelecektir. Kısa bir süre içinde veya orta vadede istikrarlı bir yapıya kavuşacağız. Bu şekilde ülkemizdeki rekabet gücü artacaktır. Karamsar ya da tedirgin değilim. Herşey dengesine oturacak ve ülkemiz, kalkınmasına devam edecektir."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir