Otoyollar bayramda ücretsiz

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Ramazan Bayramı boyunca oto yolların ücretsiz olacağını bildirdi.

Otoyollar bayramda ücretsiz

 Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu'nun bayram süresince belediyelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinin ücretsiz veya indirimli olması yönünde karar verdiğini aktardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da toplanan Bakanlar Kurulu sona erdi.

Yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, bir basın toplantısı düzenledi. Ramazan Bayramı'ndan önce bir başka Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlenmeme ihtimali olduğunu söyleyen Arınç, Bayram'da köprülerin yine Bakanlar Kurulu kararı ile ücretsiz olacağını haber verdi. Arınç, Bakanlar Kurulu'nun, Ramazan Bayramı'nını ilk günü olan 8 Ağustos Çarşamba saat 00.00'dan 11 Ağustos Pazar günü saat 24.00'e kadar oto yollarının ücretsiz olması, bayram süresince de belediyelerce yürütülen toplu taşıma hizmetlerinin ücretsiz veya indirimli olması yönünde karar verdiğini aktardı.

"LİTVANYA DÖNEM BAŞKANLIĞINDA AB SÜRECİ BAŞARILI OLABİLİR"

Bakanlar Kurulu'nda her zaman olduğu gibi Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın, Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyelik süreciyle ilgili sunum yaptığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Arınç,"Bildiğiniz gibi temmuz itibarıyla Litvanya'nın başkanlığındaki dönem çalışmalarına başlandı. Litvanya ziyaretleri yapıldı. Bu dönem içerisindeki Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği konusunda bazı fasılların müzakeresi ve açılması konsunda ilerleme kaydedilebileceği ifade edildi. Geçtiğimiz ay da bununla ilgili bir toplantıda bazı kararlar alınmıştı. Süreçle ilgili Litvanya'nın döneminin Türkiye açısından başarılı olabileceği arkadaşlarımız tarafından ifade edildi"diye kaydetti.

"BAYAN ÖĞRETMEN KONUSU NE YAZIK Kİ DOĞRU"

Bugün bazı gazetelerde yer alan ve Milli Eğitim Bakanlığını doğrudan ilgilendiren bir konu bulunduğunu sözlerine ekleyen Bülent Arınç, "Geçmişte bir bayan öğretmenle ilgili bir konu, idare mahkemeleri tarafından reddedilmiş, daha sonra Danıştay, bu kararları iptal ederek meslekten çıkarılamayacağı konusunda bir karar vermişti.

Bu kararı şüphesiz takdirle karşılamak gerekir ancak gazetenin haberinde bakanlığın bu konuyu temyiz ettiği ve temyiz dilekçesinin de Danıştay'a verildiği ifade ediliyordu. Konu doğrudur. Ne yazik ki doğrudur. Sayın bakanımızdan habersin hukuk müşavirliği sürecin devamı bakımından Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na bir temyiz dilekçesi vermiştir. Daha sonra sayın bakanımız tarafından konu farkedildiğinde hem adı geçen hukuk müşaviri görevden el çektirilmiş, hem de Danıştay Başkanlığı 12. Dairesi'ne dilekçe verilmek suretiyle bu temyiz talebinden vazgeçildiği bildirilmiş bulunmaktadır. Yani söylece özetleyebilirim, Danıştay kararını müteakip Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından 10 Nisan 2013 tarihli ve şu sayılı yazıyla karar düzeltme talebiyle Danıştay'a başvurulmuştu.
Ancak yakın zamanda yaşanan gelişmeler, TBMM gündemine gelen yeni yasal düzenlemeler, bakanlığımızın ihtiyaçları, kurumumuzda yeniden bir değerlendirme yapılma zorunluluğunu gündeme getirmiş. Yapılan bu değerlendirmeler neticesinde 19 Temmuz 2013 tarihli yazımızla karar düzeltme talebimiz geri çekilmiştir ve Bakanlık Hukuk Müşavirliği'ni yürütmekte olan kişi görevden el çektirilmiştir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'yi yakından ilgilendiren iç ve dış olaylarda ilgili bakanlar tarafından da bilgisine sunulduğunu anlatan Arınç, özellikle Suriye ve Mısır'da yaşanan gelişmelerle ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından bilgilendirmek suretiyle görüşüldüğünü anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.