Otomotiv sektörünün "Döviz kuru" beklentisi

TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, "İhracatımıza olumlu yansıyacağı için doların 1,90 seviyesinde olmasını arzu ederiz. Ani dalgalanmaların olmasını arzu etmiyoruz" dedi.

Dudaroğlu, bir otelde düzenlenen TAYSAD üyelerine yönelik bilgilendirme toplantısından önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Gezi Parkı olaylarının otomotiv ihracatına veya sektöre şu ana kadar bir etkisinin olmadığını belirtti. Gezi Parkı odaklı gelişmeler ve oradaki isteklerin çok farklı olduğunu, Türkiye'nin dışarıdaki imajını negatif yönde etkilediğini dile getiren Dudaroğlu, "Bu süreç uzun süreli devam edecek bir süreç olmadığı için iş dünyasında, 'Sizin Gezi Parkınızda bu tür olaylar oluyor. Onun için biz sizinle herhangi bir ticari ilişkide bulunmayız' gibi bir şey söz konusu olmuyor. Öyle bir haber de veri de yok elimizde. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili özellikle üyelerimizden bize yansıyan iş kayıpları yönünde olumsuz bir şey yok" diye konuştu.

 

Dudaroğlu, otomotiv sektörünün ihracatına da değinerek, özellikle AB'deki daralma nedeniyle bu bölgeye olan ihracatların azaldığını belirtti. Dudaroğlu, şöyle devam etti: "Biz özellikle tedarik sanayindeki üyelerimize çok hızlı bir şekilde pazar çeşitliliğine gitmelerini öneriyoruz. Pazar çeşitliliğinde Amerika kıtası, Rusya bölgesi, Afrika kıtası ve Uzakdoğu bölgelerindeki pazar çeşitliliğinden bahsediyorum. Oralarda ciddi çalışmalar var. Ancak yenileme pazarında faaliyet gösteren ve ihracat yapan kurumlar, pazar çeşitliliğini çok daha rahat yapabilmekteler. Ağırlıklı olarak Rusya bölgesine gelişen pazarlar olarak bakıyoruz. Bizim için sürpriz olan Çin'e yapılan ihracatlar. Çok büyük ölçekte olmamakla birlikte Çin'e de tedarikçilerimizin ihracatı söz konusu olmaya başladı. Çin bir yerde tehlikeyken tehdit oluşturuyorken fırsat olma yönüne geldi. Otomotiv sanayisinde tedarikçilerimiz arasında ihracat rakamları fena değil. Geçen seneye nazaran baktığımızda biraz daha yukarı çıkma eğilimindeyiz."

 

Kur artışı ihracata olumlu yansırken ani dalgalanmaların üretim açısından maliyetleri olumsuz etkilediğini vurgulayan Dudaroğlu, "Gerekli merciler ile yapılan görüşmelerde döviz kurlarının gerçeği yansıtmadığını söylediler. İhracatımıza olumlu yansıyacağı için doların 1,90 seviyesinde olmasını arzu ederiz. Ani dalgalanmaların olmasını arzu etmiyoruz. Enflasyona bağlı olarak dolar 1,90 olarak kalacaksa bunun sürdürülebilir olması temennimiz. Onun için Merkez Bankasında ciddi çalışmalar var. Ben çok büyük bir tehlike görmüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

"Siz mevcut durumu korumak isterseniz yatırımı da ötelemek zorunda kalırsınız" diyen Dudaroğlu, sektör olarak bu yıl da, geçen yılki ihracat seviyelerini koruyamayı hedeflediklerini belirtti. Dudaroğlu, bu dönemde zaten çok fazla yatırım olamayacağını, belki yenileme yatırımlarının olabileceğini ifade ederek, "Sadece ana sanayinin getireceği projelerle yeni yatırımları bizler yapabiliriz. O projeler hayata geçtikçe yatırımlar olur. Bunu da önümüzdeki günlerde göreceğiz. Firmalar, 2013'te mevcudu koruyacak ve belki yenileme yatırımlarını yapabilirler. 2013'te şu anda büyük projelerin yatırımları yok" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir