Otel ve turlarda "Erken rezervasyon" aldatmacasına bakan uyarısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, otel konaklamaları  ve paket turlar için yapılan erken rezervasyonlarda yaşanan mağduriyetlere dikkat çekerek tüketicilere uyarılarda bulundu.

bakan tufenkci'den Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazın gerçekleştirilecek  paket tur ve otel konaklamaları için erken rezervasyonları hedefleyen  kampanyaların avantajları bulunmakla birlikte tüketici aleyhine  sonuçlanabildiğini söyledi.

Tüketicilerin, turizm sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlarca  başlatılan kampanyaları cazip bulduğuna işaret eden Tüfenkci, indirimli fiyat ve  daha çok taksit seçeneğine bağlı ekonomik avantajların erken rezervasyonlu tatil  planlamalarına imkan sağladığını belirtti.

Tüfenkci, söz konusu avantajlardan faydalanmak isteyen tüketicilerin  mağduriyet yaşamamaları için Bakanlık olarak çaba harcadıklarını vurgulayarak,  şöyle devam etti:

"Vatandaşımız, öncelikle tercih edilen seyahat acentesi veya turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde kayıtlı olup olmadığı  sorgulamalı. Mesafeli yolla imzalanan sözleşmelerde, seyahat acentesi veya turizm  tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve iletişim bilgilerine yer  verildiğinin ve internet sitelerinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ne kayıtlı  olduğunun kontrol edilmesi, sosyal medya üzerinden yapılan satışlar yerine  seyahat acentesinin internet sitesinin tercih edilmesi önemli. Seyahat  acentelerinin ve turizm tesislerinin belgeleri, kaç yıldız sahibi olduğu  'www.kulturturizm.gov.tr' ve 'www.tursab.org.tr' adreslerinden öğrenilebilir."

"PAKET TUR SÖZLEŞMESİNİ FESİH HAKKINIZ VAR"

Tüfenkci, yüz yüze ve mesafeli satışlarda, alınan paket tur veya  konaklama sözleşmesine ilişkin broşür ve bilgilendirme formunun tüketiciye  verilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Özellikle paket turlar için başlangıç tarihine uzun zaman varken erken  rezervasyon yapıldığına ve olağan dışı durumlar nedeniyle tüketicilerin  planladıkları turlara katılamadıklarında yaptırımlara maruz kaldıklarına işaret  eden Tüfenkci, "Tüketicinin paket tur sözleşmesini 30 gün öncesine kadar feshetme  hakkı var. Tüketici, bu süre zarfında yazılı veya kalıcı veri saklayıcısıyla  bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesini feshedebilir. Bu durumda, vergi gibi  ödenmesi zorunlu yasal yükümlülükler dışındaki bedelin herhangi bir kesinti  yapılmaksızın iade edilmesi gerekiyor." dedi.

Bakan Tüfenkci, fesih bildiriminin paket turun başlamasına 30 günden  az süre kala yapıldığında ise sözleşmede belirtilmek şartıyla belirli bir tutar  veya oranda kesinti yapılabileceğini bildirdi.

"UYUŞMAZLIK HALİNDE TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURABİLİRSİNİZ"

Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu'nun zorunlu  sigortayla ilgili hükümleri saklı olmak üzere, sözleşmenin yapılmaması veya  gereği gibi ifa edilmemesi durumunda tüketicinin uğradığı her türlü zarardan  paket tur düzenleyicisinin sorumlu olacağını vurgulayan Tüfenkci, şunları  kaydetti:

"Tüketici, boşa harcanan tatil zamanı için de uygun bir tazminat talep  edebilir. Ayrıca, çeşitli seyahat acenteleri tarafından tüketicilere sunulan  paket tur veya otel konaklama rezervasyonun başlamasına belirli süre kala cezai  şart ödemeksizin iptaline imkan tanıyan 'ihtiyari sigorta' uygulaması  tüketicilerimizin faydasınadır. Bireysel tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde tüketici hakem heyetlerine ve tüketici mahkemelerine başvurulabilir. Tüketiciler,  firma uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tanzim  edilmesi amacıyla değeri 6 bin 860 liranın altındaki uyuşmazlıklarda tüketici  hakem heyetine, bu değer ve üstündeki uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine  başvurabilir."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir