Orman yakana müebbet hapis cezası

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, "Ormanları yakanlar için cezalar üç yıldan başlıyor müebbet hapis cezasına kadar gidiyor” dedi.

Orman yakana müebbet hapis cezasıOrman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu , "Ormanları yakanlar yakalandığı zaman çok büyük ceza var. Cezalar çok ağır, üç yıldan başlıyor müebbet hapis cezasına kadar gidiyor” dedi.

Bakan Eroğlu, bayramlaşma ziyaretleri için dün geldiği Afyonkarahisar ’da, bayramlaşma programına Sandıklı ilçesi ile devam etti. Bir düğün salonunda gerçekleştirilen bayramlaşma töreni sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, devam eden orman yangınları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yurt genelinde havaların sıcaklığına bağlı olarak, orman yangınlarında önemli artışlar meydana geldiğini kaydeden Bakan Eroğlu, “Türkiye’de havalar çok sıcak, şuan günde 20’ye yakın yangın çıkıyor. Ama bizim teşkilatımız çok güçlü, teknolojimiz çok ileri dolayısı ile çok kısa zamanda söndürülüyor. Mesela Hatay’daki yangın bile 2,5 gün de zor şartlara rağmen kontrol altına alındı. Çünkü orada birkaç noktadan anlık olarak çıktı.

Teşkilatımız gece gündüz sıcak havalara rağmen yangınla mücadele ediyor. Bütün yangınlar söndürüldü, şuan herhangi bir sıkıntımız yok. Bu günde yangınlar var Çanakkale ve Bursa gibi değişik yerlerde. Ekiplerimiz Cumartesi, Pazar bayram, seyran dinlemiyor 24 saat vazifesinin başında, görevlerini yapıyor” diye konuştu.

"YILDA YAKLAŞIK 10 BİN DEKAR ALAN YANIYOR"

Türkiye’de yanan alanların fazla olmadığını, diğer ülkelerle özellikle Akdeniz ülkelerinden Fransa, Portekiz, İspanya ve Yunanistan ile mukayese edildiği zaman bizdeki yanan alanlar binde 4 ile çok cuzi oranlarda olduğunu anlatan Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

“Diğer ülkeler yüzde 6-10 arasında hatta Portekiz’de son 10 yılda yüzde 30 yanan alan var. Bizde son 10 yılda yanan alan miktarı 8-10 bin hektar arasındadır. Fakat bizim çok ileri teknolojimiz kameralı takip sistemimiz var, ayrıca yangınla mücadele süresini çok kısalttık bizden önce geçmişte yangına 45 dakikada müdahale ediliyordu. Biz şuan bunu 17 dakikaya indirdik hedefimiz 15 dakikaya indirmek."

“HİÇ KİMSE ORMANDA YER YAKARIM BURAYI İŞGAL EDERİM SEVDASINA KAPILMASIN”

Orman yangınları konusunda sabotaj ihtimallerinin üzerine de gidildiğini ve bu konuda cezai yaptırımlardan da bahseden Bakan Eroğlu, “Bütün yanan alanlarda silahlı orman muhafaza memurlarımız var bizim tam yetkili, gerekse orman kanunu var. Bu konuda takip ediyorlar. Yangını çıkaran yakalandığı zaman çok büyük ceza var. Cezalar çok ağır, 3 yıldan başlıyor müebbet hapis cezasına kadar ceza var. Ayrıca yakan tespit edilirse, yanan alanın bütün masrafları ağaçlandırma ve diğer tüm masraflar ondan tahsil ediliyor. Bu bakımdan vatandaşlarımızın son derece dikkatli olmalarını rica ediyoruz. Yanan alanlarla ilgili şöyle bir kanaat var. Buralar kasıtlı yakılıyor. Birilerine vermek için, otel yapmak için böyle bir şey yok. Mevzuat buna müsait değil. Yanan alanların etrafı çevreleniyor, belirleniyor. Fotoğrafları ve hava fotoğrafları çekiliyor. 1 yıl için en geç ağaçlandırılıyor. zaten orman alanlarının tapusunu alıyoruz. Şu ana kadar yüzde 70’inin tapusunu aldık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir