Operasyon ekonomiyi zerre etkilemez

Albaraka Genel Müdürü Yahşi, yürütülen siyaseti itibarsızlaştırma operasyonunun ekonomiyi 'zerre' kadar etkilemeyeceğini söyledi.

operasyon ekonomiyi zerre etkilemezSabah'tan Barış Ergin'in haberine göre hükümete karşı bir haftadır yürütülen siyaseti itibarsızlaştırma operasyonu ile ilgili olarak konuşan Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, "Ekonomiyi zerre etkilemez" dedi. Yahşi, piyasanın tepkisinin anlık olduğunu kaydetti ve şunları söyledi: "Türkiye ekonomisinin ve bankaların sağlam durumlarında bir bozulma olacağını sanmıyorum. Siyasi gelişmeler ile ekonomik gelişmelerin birbirinden ayrıştığı dönemler yaşadık. Politik gelişmeler bir taraftan yürüyor ekonomik gelişmeler de bir taraftan yürüyor. Biz zaten 10 yıldır benze gelişmeleri yaşadık. Politik gelişmelerin dışında bir ekonomik yapımız var" şeklinde konuştu. Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, son yıllarda hızlı kredi büyümesinin ardından ekonominin 2014'te yavaşlamasıyla bankaların en büyük riskinin kredi haline geldiğini ifade etti.

BANKALARA KREDİ EL KİTABI
Hızlı kredi büyümesinin kredi geri dönüşlerinde sorunları biriktirdiğini savunan Yahşi, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) bu nedenle bankalar için bir kredi el kitabı hazırladığını söyledi. Yahşi, Kredi Manual adı verilen kitap ile doğru müşteriye belirli kriterlerle sağlıklı kredi verilemesinin yol haritasının çizildiğini kaydetti. Yahşi, "Kredi verirken dikkat edilmesi gereken kurallar A'dan Z'ye bir rehber olarak yayımlanacak. BDDK şu anda bu metnin üzerinde çalışıyor" dedi.

HEDEFTE ARNAVUTLUK VE KAZAKİSTAN VAR
Albaraka'nın yurtdışında sadece Erbil'de bir şubesinin olduğunu ve bu şubeden çok memnun olduklarını dile getiren Yahşi, Arnavutluk'ta bir banka kurmak için askıya aldıkları girişimlerin tekrar başlayabileceğini bunun yanı sıra Kazakistan'da da şube açmak için araştırmalara başladıklarını anlattı.