Ödemesini aksatana müjde!

Para, 10 yıl BES'te kalırsa vergi kriteri karşılanmış olacak

odemesini aksatana mujde!Habertürk'ün haberine göre Maliye, sürekli olarak para yatırılmasa bile yatırılan paranın 10 yıl süreyle Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kalması halinde vergi kriterinin karşılanmış olacağını bildirdi.

Maliye Bakanlığı, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) para yatıranların, “10 yıldan önce ayrılmasam bile ödemelerimi aksatırsam vergi indirimi hakkımı kaybeder miyim” şeklindeki sorularına açıklık getirdi. Maliye, para sürekli yatırılmasa bile yatırılan paranın 10 yıl süreyle BES’ten çekilmemesi halinde vergi kriterlerinin karşılanmış olacağını bildirdi. Yeni uygulamaya göre, yatırılan anaparalar vergiye tabi tutulmazken, sistemden ne zaman çıkıldığına bağlı olarak elde edilen nemalar üzerinden vergi alınıyor. 10 yıldan önce sistemden çıkanlarda nema üzerinden yüzde 15, 10 yıl sistemde kalıp emeklilik hakkı elde etmeden sistemden çıkanlarda yüzde 10, emeklilik, vefat, maluliyette ise yüzde 5 vergi alınıyor.

YÜZDE 10 VERGİ
Emekli ve yardım sandıkları ile sigorta ve emeklilik şirketlerince 10 yıldan az süre prim veya aidat ödeyerek ayrılanlara ödenen irat üzerinden yüzde 15, 10 yıl süreyle prim veya aidat ödeyerek ayrılanlar ile vefat gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlardan da yüzde 10 vergi alınacak.

3 YILDAN ÖNCE ÇIKAN EK VERGİ ÖDEYECEK
Şirketlerin çalışanlar için kurduğu sandıkların biriken paraları 2015 sonuna dek vergisiz BES’e aktarılabilecek. Üyeler 3 yıldan önce BES’ten çıkarsa ek vergi alınacak.

2014 İÇİN 'İLAVE TEDBİR' YOK
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını, vergi artışı konusunda şu anda ilave bir tedbirin gündemde olmadığını bildirdi. Antalya Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şimşek, Türk Hava Yolları’nın (THY) halka arzının şu anda gündemde olmadığını bildirdi. Şimşek, hurda yasasıyla ilgili ilave bir çalışma olmadığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir