O zaman buyurun devam edin...

ZUN süredir devam eden kıdem tazminatı tartışmasına Bakan Faruk Çelik, son noktayı koydu. Çelik, “Kıdem tazminatı buyurun devam etsin” dedi.

O zaman buyurun devam edin...

Radikal'den Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, uzun süredir devam eden kıdem tazminatında yeni sistem arayışına nokta koydu. Çelik, “İşçi de, işveren de kıdem tazminatında mevcut sistemin devam etmesini istiyor. Eskiden işçi kıdem tazminatında fona karşıydı, şimdi işveren de uyandı. Mevcut devam etsin diyor. O zaman buyrun devam etsin” diye konuştu. Kendilerinin uzlaşma olmadan adım atmayacağını ve ısrarcı olmayacağınıbelirten Çelik, “Garip olan işçi de böyle (mevcut sistemde) devam etsin istiyor. Bu noktada işçi, işveren birleşiyor. Benim izlenimim bu” ifadelerini kullandı.

ORAN KONUŞMADIK

Ekonomi yönetiminin kıdem tazminatı hesabına devletin de destek vermesini öngören yeni çalışma sunacağı belirtilirken, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’den kritik bir açıklama geldi. Bir grup gazetecinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Çelik,  yeni bir önerinin gündeme geleceği iddialarına ilişkin olarak “Bugüne kadar her türlü öneriye açık olduğumuzu defalarca belirttik. Her türlü öneriyi sunduk ama oran konuşmadık. Bizim arkadaşlarımız da çok sayıda çalışma yaptı, öneri getirdi. Bunların hiçbirisi bizim resmi çalışmamız değildi. Üzerinde taraflarla beraber çalışılacak önerilerdi. Bireysel fon hesabına çevrilecek kıdem tazminatı için devlet katkısı konusu da dahil her türlü konuda öneri getirdik. Ancak fon kelimesi rahatsızlık yaratıyor. Oysa buna belki de bireysel hesap demeliydik” diye konuştu.

ARTIK İŞVEREN DE UYANDI

Kıdem tazminatı konusunda bugüne kadar işçi kesiminin itirazlarıyla geldiklerini söyleyen Çelik, “Ama artık işveren de uyandı. O da mevcut sistemin devamını istiyor. Mevcut sistemde 1 milyon kişi kıdem tazminatını alabiliyor, yeni sistemde sayı 12 milyona çıkacak. Niye 11 milyon insana kıdem ödeyelim ki noktasında” ifadelerini kullandı.  Kendilerinin sosyal taraflar arasında bir uzlaşı olmadan ısrarcı olmayacağının altını çizen Çelik,  “O zaman işçi ve işveren belli bir noktada uzlaşmış mı oluyor” sorusuna, gülerek yanıt verdi. Çelik “İşte mevcut kıdem tazminatının devamında uzlaşma tamam. Benim izlenimim bu. Karşıysanız, buyrun o zaman devam etsin bu sistem” dedi.

BAKAN Çelik, işçi, işveren ve hükümeti bir araya getirecek üçlü danışma kurulu toplantısı hakkında da bilgi verdi. Bugüne kadar kıdem tazminatı, esneklik, taşeron işçilik konusunda teknik komiteler tarafından yapılan çalışmaları değerlendirecek olan üçlü danışma kurulunun ne zaman olacağı sorusuna da yanıt veren Çelik, “Bir hafta işimiz var. Sonraki hafta çağıracağım” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Plan ve Bütçe Komisyonundaki bütçe görüşmeleri tişörtlü mesajla başladı. CHP milletvekilleri Musa Çam ve Süleyman Çelebi toplantıya “Emeklilikte yaşa takılanlar” yazılı tişörtlerle geldi. Milletvekillerinin Bakan Çelik’e “Yaşa takılanlar size beddua ediyor” diye espri yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir