Nitelikli iş gücüne yeşil ışık

Almanya'da nitelikli iş gücü göçünü teşvik etmeyi amaçlayan çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

Nitelikli iş gücüne yeşil ışık

Buna göre, Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerin vatandaşları daha kolay iş başvurusu yapabilecek. Alman Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre, Almanya kapılarını nitelikli iş gücü açığı yaşanan bazı iş kollarında Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerin vatandaşlarına tahmin edilenden daha fazla açmayı planlıyor. Futbolcu Mesut Özil, yönetmen Fatih Akın ya da yazar Feridun Zaimoğlu, bir zamanlar Almanya'ya göç etmiş olan misafir işçilerin Alman vatandaşlığına geçmiş olan başarılı çocukları.
Bu bağlamda ağır şekilde nitelikli iş gücü açığı yaşanan 18 iş koluna Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerin vatandaşlarını çekebilmek için bir 'pozitif liste' oluşturuldu. Federal Ekonomi Bakanlığı ve Federal Çalışma Bakanlığı'nın üzerinde uzlaşı sağladığı 'positif liste'de bulunan 18 iş kolu arasında sağlık branşı, hasta ve yaşlı bakımının yanı sıra mekatronik, otomasyon, elektrik (endüstriyel alanda) ve soğutma teknisyenlikleri gibi teknik branşlar da bulunuyor.

Gazetenin haberine göre, listenin sadece sağlık değil teknik branşları da kapsayacak şekilde genişletilmesi talebi ise Federal Ekonomi Bakanlığı'ndan geldi.

1 Temmuz'da yürürlüğe giren bir istihdam tüzüğü, nitelikli iş gücü açığının bulunduğu iş kollarında eğitimini tamamlamış Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerin vatandaşlarına Almanya'daki açık pozisyonlara başvuru imkanı tanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.