Netanyahu: "İsrail ordusu dünyanın en ahlaklı askerlerinden oluşur"

Kara harekatı ile amaçlarının Hamas'a ait tünelleri yok etmek olduğunu söyleyen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Operasyonu ciddi ölçüde genişletmeye hazırız" dedi.

''İSRAİL ORDUSU EN AHLAKLI ASKERLERDEN OLUŞUR''

netanyahuNetanyahu yaşanan tüm çocuk ve kadın ölümlerine rağmen ise "İsrail ordusu dünyanın en ahlaklı askerlerinden oluşur. Tek bir sivile zarar vermek istemiyoruz. Ölümlerden biz sorumlu değiliz, Hamas sorumlu" şeklinde konuştu.

MERKEL İSRAİL'E DESTEK

Netanyahu ile telefonla görüşen ABD Başkanı Barack Obama, İsrail'in Gazze'ye kara saldırısında sivil kayıpları en aza indirgemek için çalışacağını umduğunu söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel de "Almanya olarak İsrail'in tarafındayız" açıklamasını yaptı.

Hamas sözcüsü Fehmi Berhum ise "İsrail, Gazze'ye yönelik kara harekatının bedelini ağır öder" diye konuştu.

'ZEHİRLİ GAZ KULLANILDI' 

İsrail'in, Gazze'nin kuzeyi ve Refah kentinin Eş-Şevke bölgesine düzenlediği saldırıda, çok sayıda kişinin gazdan etkilendiği bildirildi.

Gazze'deki görevini yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el- Kudra, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "İsrail topçu birliklerinin zehirli gazlarla düzenlediği saldırıdan, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişi etkilendi. Yaralı Filistinliler hastanelere sevk edildi" dedi.

Yoğun bombardıman nedeniyle ilk yardım ekipleri ve ambulansların saldırı düzenlenen bölgelere ulaşamadığı kaydedildi.

CNN MUHABİRİNİ TEHDİT ETTİLER 

İsrail'de bulunan CNN muhabiri Diana Magnay, Gazze'ye atılan bombaları canlı yayına taşıdı. Yayına bombalara alkışla tempo tutan İsraillilerin sesi yansıdı.

Magney, Twitter'da "Sderot'taki tepelerde İsrailliler Gazze'ye düşen bombaları kutluyorlar. Yanlış bir şey söylersem bizi arabamızı parçalamakla tehdit ediyorlar. İğrenç" diye yazdı. Ancak Magnay, bu tepkisinin ardından Moskova'ya gönderildi.

DOĞMADAN ÖLDÜRDÜLER

İsrail'in öldürdüğü kurbanlar arasına henüz annesinin rahminde bombaların hedefi olan 9 aylık Abdurrahman da eklendi. Annesi ile birlikte hayatını kaybeden Abdurrahman, daha tek bir gün yaşayamadan annesinin rahminden alınarak mezara koyuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir