Mobil uygulamalar kaç lira harcar?

‘Cep’ten 15 dakika boyunca televizyon izlemek 1.5 liralık internet kullanımı sağlarken, sosyal ağları 15 dakika boyunca kullanmak 30 kuruşa mal oluyor

Mobil uygulamalar kaç lira harcar?

Akıllı telefonların kullandığı internet trafiği her geçen gün artmaya devam ediyor. Eskiden mobil internet kullanan birkaç uygulama bulunurken, artık sosyal ağlarda gezmek, televizyon izlemek, müzik dinlemek ve navigasyondan yön bulmak mobil internet kullanımı arttırıyor. Birçok farklı paketin bulunduğu mobil internette söz konusu uygulamalar ne kadar harcıyor.

Hürriyet'te yer alan haber Türkiye’deki mobil internet paketlerinin 10 megabyte ile 8 GB arasındaki kota seçenekleri bulunuyor. Paket fiyatları mobil operatörlere göre değişiklik gösterse de 1 GB’lık paketin ortalam fiyatı 22 liraya denk geliyor. Kullanıcıların bir megabyte’a ödediği ücret yaklaşık 0.02 kuruş. Bu rakamdan yola çıkarak en sık kullanılan uygulamaların harcadığı parayı araştırdık. 15 dakikayı baz alarak yaptığımız hesaplara göre en fazla veri harcamasını tahmin edilebileceği gibi televizyon veya video izlemek yapıyor.

TV-RADYO

Akıllı telefonla bir televizyon kanalını uygulamadan veya internet sitesinden 15 dakika izlemek yaklaşık 75 megabytelık veri harcıyor. Tutarı ise hemen hemen 1.5 liraya denk geliyor. Bir radyo uygulamasından 15 dakikalık müzik dinlemek yaklaşık 7.5 megabyte veri harcanmasını sağlıyor. Söz konusu veri miktarı yaklaşık 15 kuruşa denk geliyor. Akıllı telefondan internet kotası harcamadan televizyon izlemenin yolları arasında mobil operatörlerin televizyon uygulamarı bulunuyor. Servislere abone olarak kota aşma derdi olmadan televizyon izleyebilmek mümkün.

NAVİGASYON

İstanbul gibi metropollerde yaşayanların yardımına koşan uygulamalarla gidilen hıza göre bağlı olarak 15 dakika seyahat etmek yaklaşık 10 megabyte veri harcanmasını sağlıyor. Bu veri harcaması da kullanıcılara yaklaşık 20 kuruşa mal oluyor.

MESAJLAŞMA

Anlık mesajlaşma servisleri, genelde ‘ücretsiz’ olarak anlatılıyor. Mesajla gönderilen video, fotoğraf veya ses notu gibi içerikler, internet kotası üzerinde etkili oluyor. 15 fotoğraf göndermek yaklaşık 9 megabytelık veri harcıyor. Harcanan bu veri, 18 kuruşa denk gelirken 15 dakikalık bir video paylaşımının tutarı 1 liraya kadar ulaşıyor.

SOSYAL AĞLAR

Twitter artık tüm fotoğrafları haber akışı içinde göstermeye başlarken, Instagram ve Vine gibi video uygulamaları hızlı veri tüketiyor. Twitter’ın yeni uygulama tasarımıyla 15 dakika haber akışını incelemek 5 megabyte yani 10 kuruş değerinde veri harcıyor. Instagram’da eklenen video özelliğiyle beraber 15 dakikalık kullanım 30 kuruşluk veri harcıyor. Facebook’un 15 dakikada harcadığı veri ise kullanıma bağlı olarak 12 kuruşa kadar çıkıyor.

E-POSTA

Günde fotoğraf ekli 15 e-posta alınması, 5 megabytelık harcamaya neden oluyor. Söz konusu veri kullanımıyla beraber harcanan tutar ise 11 kuruşa yaklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir