Mısır'daki darbenin dış ticarete etkisi

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli'nin ocak-temmuz döneminde Mısır'a ihracatını 15,5 milyon dolardan 19,8 milyon dolara çıkardığını, son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'nin ve doğal olarak Denizli'nin Mısır'a ihracatına olumsuz yansıyacağının aşikar olduğunu bildirdi.

Mısır'daki darbenin dış ticarete etkisi

Keçeci, yaptığı açıklamada, son dönemde Türkiye'de gündemi en fazla meşgul eden konulardan birinin Mısır'daki katliam olduğunu hatırlatarak, bu durumun iki ülke arasındaki yakınlık, ikili ve transit ticaret bakımından önemli olduğunu belirtti.

Mısır'ın, Türkiye'nin dış ticareti açısından stratejik bir önemi bulunduğunu vurgulayan Keçeci, şunları kaydetti:

"14 Ağustos'ta Mısır ordusu tarafından yapılan, beklenmedik bir müdahale değildi. Ancak bu kadar geniş alana yayılması ve kanlı olması beklenmiyordu. Mısır'da ilan edilen olağanüstü hal ile Mısır'la olan ticari ilişkilerimiz konusunda endişeler ortaya çıktı. İlk günlerde hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar her ne kadar Mısır'daki Türk yatırımlarında problem olmadığını söylese de bugün aralarında Denizlili sanayicilerin de bulunduğu yatırımcıların, Mısır'daki üretimlerini durduklarını biliyoruz."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) derlenen verilere göre Denizli olarak 2012 yılında Mısır ile 24,8 milyon dolar ihracat, 27,4 milyon dolar ithalat olmak üzere toplamda 52 milyon doların üzerinde dış ticaret hacmine imza attıklarına işaret eden Keçeci, 2008-2010 periyodunda 30-35 milyon dolarlık rakamlarla en parlak dönemin yaşandığı Denizli'den Mısır'a ihracatta son üç yılda dalgalı bir seyrin hakim olduğuna değindi.

Denizli'den Mısır'a ihraç edilen ana ürün kalemlerinin ürün bazında 'ana metal ve metal ürünleri', 'tekstil ve tekstil ürünleri', 'makine' ve 'kablo' olduğunu bildiren Keçeci, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Denizli, ocak-temmuz döneminde Mısır'a ihracatını 15,5 milyon dolardan 19,8 milyon dolara çıkardı. Son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'nin ve doğal olarak Denizli'nin Mısır'a ihracatına olumsuz yansıyacağı aşikar. Denizli-Mısır ihracatında son dönemde artış gösteren ihracat rakamlarının önümüzdeki aylarda, son olayların etkisiyle düşmesi bekleniyor. Bir diğer düşüşün de ithalatta yaşanması bekleniyor."

Müjdat Keçeci, Mısır'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerken, akan kanın bir an önce durmasını ve daha fazla insan hayatını kaybetmeden gerekli adımların atılmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.