Mısır Konsolosluğu önünde katliama tepki

Mısır’da darbe yönetiminin darbeye karşı çıkan halka yönelik son katliamına tepkiler büyüyor. Mısır Başkonsolosluğu önünde Uluslararası Hukukçular Birliği ve İnsan Hakları Derneği (İHD) darbecilere tepki eylemi yaptı.

Mısır Konsolosluğu önünde katliama tepki

Uluslararası Hukukçular Birliği ve İHD, Mısır Başkonsolosluğu önünde basın açıklaması yaptı. Birligin Genel Sekreteri Necati Ceylan, Mısır’ın binlerce yıllık tarihinde ilk kez diktatörlüğü yıkarak kendi yöneticilerini ve anayasalarını özgür iradeleriyle belirlediklerini söyledi. Bu durumu hazmedemeyen emperyalistler ve işbirlikçilerin halkın seçtiği iktidarın çalışmasını engelleyerek darbe zemini hazırladıklarını belirten Ceylan, iktidarın henüz bir yılı dolmadan da darbeyi yaptıklarını hatırlattı.

Batılı ülkelerin bu udurulma sessiz kalarak darbe ve katliamı onayladıklarını ifade eden Ceylan, “Perde arkasından da fiili destek vermişlerdir. Ekonomik destekleri ise daha alenidir. Bu açık bir çiftestandart ve ikiyüzlülüktür. Darbecilerin birinci ve ikinci katliamları batılı ülkeler ve uluslararası toplum tarafından görmezden gelinmiştir. Bundan cesaret alan darbeciler 14 Ağustos günü daha büyük çaplı üçüncü katliamı yapmışlardır.” dedi.

Herkesi darbeye direnen Mısır halkına destek vermeye çağıran Ceylan, Mursi ve darbe sonrası tutuklananların serbest bırakılmalarını istedi. Katliamlarda emir verenlerin ve darbecilerin yargılanmasını isteyen Ceylan, insanlığa karşı suç nedeniyle de BM ve Uluslararası Ceza Mahkemesi savcılığının derhal harekete geçmesini talep etti.

Açıklamanın ardından grup, ‘Mısır’da darbeciler insanlık suçu işliyor’ yazılı pankartı konsolosluğun bahçe duvarındaki demir parmaklıklara astı.

Uluslararası Hukukçular Birliği’nin ardından İHD İstanbul Şubesi de aynı yerde basın açıklaması yaptı. İHD üyesi Hulusi Zeybel, Mısır’da darbecilere karşı demokratik hak ve talepler için direnen sivil ve silahsız kitlelere karşı polis ve ordunun yaptığı saldırının insanlık suçu olduğunu söyledi. Zeybel, “Yaşanan bu insanlık dışı vahşetlere son vermeleri için yönetimi gasp etmiş olan darbecilerin derhal istifa ederek iktidarı seçimle belirlenecek bin yönetime bırakmalarını talep ediyoruz. Darbeye destek veren suç ortağı devletlerin bu insanlık suçu katliamlara sessiz kalmaları utanç vericidir.” diye konuştu. Zeybel, BM’yi katliamcıların Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmasının yolunu açmaya çağırdı.

Çeşitli slogan atan grup açıklamanın ardından konsolosluğun duvarına ‘Mısır’daki katliamı lanetliyoruz’ yazılı pankart astı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir