Mısır karıştı akaryakıt zammı kapıda

Mısır'da yaşanan iç karışıklığın petrol fiyatlarını artırması bekleniyor.

Mısır karıştı akaryakıt zammı kapıda

Lübnan olayları sırasında dünya petrol fiyatlarının yüzde 10 artırdığına işaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Petrol iletimi açısından siyasi istikrarsızlığın sonucunu mutlaka görürüz. Bu bölgedeki istikrarsızlık bizdeki akaryakıt fiyatlarını olumsuz etkiliyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mısır'daki olayların enerji fiyatlarına etkisini değerlendirirken, “Petrol iletimi açısından siyasi istikrarsızlığın sonucunu görürüz. Libya olayları, dünyadaki petrol fiyatlarının yüzde 10 etkiledi. Bu bölgede oluşan siyasi istikrarsızlık, Türkiye olarak bizdeki akaryakıt fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor” dedi. Bakan Yıldız, özel bir televizyon kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Mısır'da yaşanan gelişmeleri değerlendiren Bakan Yıldız, bu gelişmelerin üzüntücü olduğunu ve sessiz kalınmaması çağrısında bulundu. İnsanlığım Mısır'da sınav verdiğini belirten Basan Yıldız, “İnsanlık buna sessiz kalırsa bizim Mısır'ı da insanlığı da tabuta koyup gömmemiz lazım. Türkiye her zamanki gibi doğru duruşunu ortaya koydu” dedi.

AKARYAKIT FİYATLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Mısır'daki olayların enerji fiyatlarına etkisi de değerlendiren Bakan Yıldız, şunları söyledi:

“Petrol ve doğalgaz gibi kaynakların en hızlı etkilendiği konu siyasi istikrarsızlıktır. Petrol üretimi açısından değil ama petrol iletimi açısından siyasi istikrarsızlığın sonucunu görürüz. Libya olaylarında, oradaki 1 milyon varil petrol üretimi azaldığında, dünyadaki petrol fiyatlarının yüzde 10 etkilendiğini gördük. Bu bölgede oluşan siyasi istikrarsızlık, Türkiye olarak bizdeki akaryakıt fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor.”

ELEKTRİKTE KAYIP-KAÇAK AB'DEN DÜŞÜK

Konuşmasında elektrik özelleştirmelerine de değinen Taner Yıldız, 21 elektrik dağıtım şirketinin, önümüzdeki günlerde yapılacak devirlerle birlikte toplam 13 milyar dolarlık bir bedelle özel sektöre devredileceğini söyledi. Özel sektörün dağıtım hizmetlerini devralmasının, bu konuya olumlu tesiri olacağını ifade eden Yıldız, “Dicle ve Van bölgesini hariç tuttuğumuzda Türkiye'nin AB ortalamasından daha düşük bir kayıp kaçak oranı var. 2015'in sonuna kadar ümit ediyorum ki, bu iki bölgede de ciddi performans sağlarız. Özel sektöre devredilen Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi, vatandaşa elektrik borcunuzun faizlerini almayacağım diyerek 650 milyon liradan vazgeçti. Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi'nin tarımsal sulama abonelerine indirim girişimini destekliyoruz, bu çağrıya vatandaşlarımız kulak vermeli.”

TANAP'A 9 FİRMA BAŞVURDU
İsrail ile işbirliği konusunda, hükümetler arası resmi bir temas olmadığını açıklayan Yıldız, TANAP'ta ise ön yeterlilik için 9 firmanın başvurduğunu belirterek, “TANAP'ta 1800 km uzunluğunda ve 2 milyon tonluk boru hattı ihalesinin Türk firmaları tarafından yapılıyor olması, ekonomi ve istihdam açısından yararlı olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir