Milyonlarca vatandaşa 6 güzel müjde!

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında açıkladığı müjdeler, emekli, işsiz, taşeron ve tüketiciler için sona gelindi ve tek tek gerçekleştiriliyor. İşte hükümetin o müjdeleri...

Hükümet eylem planını tek tek devreye sokuyor. Önümüzdeki dönemde 6 müjde hayata geçirilecek.

 • Emeklilere,
 • Genel sağlık Sigortası primi ödeyenlere,
 • Taşeron işçilere,
 • Çalışanlara ve
 • Tüketicilere

yönelik müjdeler için ilgili bakanlıklar tam gaz çalışıyor. Sayılan tüm bu güzel olayların hepsinde de çalışmalarda sona gelindi.

eylem-plani-son-durum

İşte kısa süre içerisinde hayata geçirilecek düzenlemeler:

EMEKLİ PROMOSYONUNDA SON DURUM: Memurlar gibi banka promosyonu almak isteyen emekliler muradına eriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, promosyon için bankalarla sıkı pazarlıklar yürütüyor. Pazarlıklarda sona yaklaşıldı. Yaza kadar emeklilere promosyon uygulamasının hayata geçmesi planlanıyor. Edinilen bilgiye göre; bankalar tekliflerini 3 yıllık dönem için 500-600 liraya çıkardı. Pazarlıklarla bu rakamın daha da artırılması için çalışılıyor.

TEK PRİM KESİLECEK ve 60 LİRAYA İNECEK: Genel Sağlık Sigortası'nda yeni dönemin startı verildi. 65, 197 ve 395 lira şeklindeki 3 farklı prim sistemi son bulacak. Tek bir prim tutarı belirlenecek. Edinilen bilgiye göre; evdeki kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'i kadar ve üstünde olan herkes tek bir tutardan prim ödeyecek. Primin tutarı da netleşmeye başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yürütülen çalışma kapsamında 60 liraya yakın sabit bir ücret önerisi sunulacak. Yani 4.2 milyon kişinin prim tutarı inmiş olacak. Gelir testi yaptırmadığı için tavandan prim borcu çıkarılan kişiler de yeni sistemle rahat nefes alacak. Kesin prim tutarı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

150 BİN TAŞERON İŞÇİ KADROYA GEÇECEK: Kamuda asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınması konusundaki çalışmalar sona yaklaştı. Tasarı, 21 Mart'a kadar Meclis'e sevk edilecek. Yasanın çıkmasıyla 150 bin civarında taşeron işçi kadroya geçecek.

PAHALI GIDAYA KÂR MARJI FRENİ: Kırmızı ette tavan fiyattan sonra KDV indirimi gündemde. Üretici ve market fiyatı arasında 5-6 kata varan fark olan sebzemeyve de mercek altında. Ürünün tüketiciye gelirken ara aşamalarda maliyetini oluşturan kalemlerin aşağıya çekilmesi üzerinde çalışılıyor. Marketlerin kâr marjına sınırlama da gündemde.

1 gün bile çalışana...
Her çalışanın kıdem tazminatı alması için düzenleme yapılacak. Edinilen bilgiye göre; yeni sistem şöyle olacak: "Kıdem tazminatında, işsizlik sigortasına benzer bir fon düşünülüyor. Mevcut durumda; tazminat alabilmek için en az 1 yıl çalışmış olmak, kişinin kendi kusurunun dışında işten çıkartılması şartı bulunuyor. Yeni sistemde, istifa eden de kıdem tazminatı alabilecek. İşçi çalıştığının tam karşılığını alacak. Kişi 1 gün çalışıyorsa, 1 günlük kıdemi ödenecek. Çalışanlar kıdem tazminatı birikimlerini şeffaf olarak görebilecek. Yeni sisteme girmek isteyen çalışan fona geçecek, istemeyen geçmeyecek. Mevcut durumda, işçinin çalıştığı her geçen yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında kıdem tazminatı hesaplanıyor. Bu sistem devam edecek.

İşsizlere müjde!
İşsizlik maaşı almak kolaylaştırılacak, ödeme süresi ve verilen tutar artırılacak. Edinilen bilgiye göre; işsizlik maaşı almak için, işten ayrılmadan önce son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresi 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı da 300'e düşürülecek. İşsizlik maaşı süresi de 10 aydan 15 aya çıkacak. Ayrıca işsizlik maaşı da yükseltilecek. Yeni sistemle örneğin; 3 bin lira maaş alan bir işsize bu tutarın yüzde 60-70'i işsizlik maaşı olarak ödenecek. Normalde bu kişinin alabileceği tutar bin 307 lira iken, yeni düzenleme ile 2 bin 100 liraya çıkabilecek. Daha yüksek maaş alana bağlanacak işsizlik maaşı da o oranda artacak. En düşük işsizlik maaşının da bin 300 lira olan asgari ücret seviyesine çıkarılması düşünülüyor.

 1. 11 milyon emekli yaza kadar promosyona kavuşacak
 2. Genel Sağlık Sigortası'nda tüm primler düşecek
 3. Kamudaki 150 bin taşeron işçiye kadro son virajda
 4. İşsizlik maaşı kolaylaşacak, süre uzayacak, ödeme artacak
 5. İstifa edenin de 1 gün çalışanın da kıdem tazminatı olacak
 6. Et ve sebze-meyve fiyatlarını düşürecek düzenlemeler geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir