MHP'li Vural: "Başörtülü vekillerin Meclis'e gerilimsiz girmesi önemliydi"

MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, başörtülü milletvekillerinin Meclis Genel Kurulu'na girmesini değerlendirdi: “Meselenin Parlamento'da bir tartışma, bir gerilim malzemesi olarak kullanılmamış olması çok önemliydi, çünkü şüphesiz Parlamento'da yaşanabilecek bu tür bir yaklaşım tarzı, Türkiye’deki bir uzlaşma arayışını ortadan kaldırırdı.” Vural, CHP Milletvekili Şafak Pavey’in Meclis'e pantolonla girebilmesi için iç tüzükte bir an önce değişiklik yapılması gerektiğini ve bu konuda gerekli çalışmayı başlattıklarını da söyledi.

MHP'li Vural: Başörtülü vekillerin Meclis'e gerilimsiz girmesi önemliydi

Grup Başkan Vekili Vural, MHP İzmir İl Başkanlığı’nda gündemdeki konulara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. TBMM’de başörtüsü ekseninde kutuplaşma oluşturulmak istendiğini ileri sürerek, bu arzunun dün başörtülü vekillerin girmesiyle tarihe gömüldüğünü savundu. MHP olarak meseleye hep toplum değerleri ekseninde baktıklarını dile getiren Vural, “Bu meselenin bir uzlaşma anlayışı içinde, toplumsal gerilim, çatışma ve ayrışmaya mahal bırakılmaksızın çözülmesini istedik. Siyasetçilere hep bu tavsiyelerde bulunduk. Gelin, bu değerler üzerinden siyaset üretmeyin. Zaten toplumun içinde başı açık, başı örtülü hepsi beraber huzur içinde yaşıyor. Bu meselenin Parlamento'da bir tartışma, bir gerilim malzemesi olarak kullanılmamış olması çok önemliydi, çünkü bu tür bir yaklaşım tarzı Türkiye’deki uzlaşma arayışını ortadan kaldırırdı. O bakımdan bu çok önemlidir bence. TBMM olarak bu konuda toplumun ortak değer ve inançları doğrultusunda makul bir uzlaşmayı yansıtılmış olmasından herkes ders çıkarmalıdır. Bu milletin millî kimliğiyle, değerleriyle oynamayın. Bu milletin, Müslüman Türk milleti olarak inancını sorgulamayın. Bu milletin ortak kimliğini sorgulamayın ve ayrıştırmayın. Bu son derece önemlidir.” şeklinde konuştu.

'ŞAFAK HANIM İÇİN İÇ TÜZÜKTE DEĞİŞİKLİK HEMEN YAPILMALI'

MHP olarak Meclis'te böyle bir uzlaşma, ortak anlayışta buluşma, ifrat ve tefritten uzaklaşarak merkezde buluşmanın önemli olduğunu düşündüklerini vurgulayan Oktay Vural, “Zaten iç tüzük engel değildi. Engel olsa dahi niteleyici olarak irademiz vardı ama Şafak Hanım'ın bulunduğu durumu bir an önce çözmeliyiz. Yakışmıyor. Biz bunu gelin şimdi değiştirelim, gelin yapalım bunu. İç tüzükte başı açık veya kapalı diye bir düzenleme yok ama pantolon giymeyi engelleyen bir husus var. Gelin bunu kaldıralım. Taşın altına elimizi koyalım, gelin bunu yapalım. Bu konuda gerekli görüşmeleri yaptım. Salı günü inşallah bir istişare daha yapmak suretiyle bir an önce bu konuda bir düzenleme yapalım.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.